آسیب رسانی دکل های مخابراتی 

همیشه با مشاهده دکل های مخابراتی مانند دکل های خود ایستا و یا دکل های مهاری بر روی پشت بام های سطح شهر این سوال پیش می آمد که آیا وجود این همه دکل مهاری در سطح شهر برای مردم و ساکنین شهر مضر است یا خیر ؟
با توجه به بحث پارازیت های که برای مختل کردن کارکرد آنتن های دیش ماهواره مطرح بوده است . این نگرانی از بابت دکل های مهاری پشت بامی نیز به وجود آمده است .
ما در این مطلب سعی میکنیم پاسخ این سوال را برای شما بازگو کنیم …

مسئله این است نگران امواج دکل های مخابراتی باشیم یا خیر ؟ 

یکی از نگرانی‌هایی که همواره در حوزه زندگی شهرنشینی مدرن مطرح بوده، امواج بی‌سیم و تشعشعات ناشی از فعالیت دکل‌ ها و آنتن‌‌های مخابراتی است. اگرچه باید پذیرفت که مدرن زندگی کردن هزینه‌های خاص خود را هم دارد؛ اما سازمان رگولاتوری اعلام کرده که امواج و پرتوهای آنتن‌های BTS در ایران در حد مجاز و مطابق با استاندارد‌های جهانی است.

به منظور رفع نگرانی مردم نسبت به امواج ناشی از دکل‌های مخابراتی و آنتن‌ها و کمک به گسترش شبکه‌های اپراتورها، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی طی برگزاری جلسات کمیته حفاظت در برابر اشعه اعلام کرد: «برمبنای اندازه‌گیری‌های انجام شده نظر دفتر امور حفاظت در برابر اشعه سازمان انرژی اتمی ایران، موردی مبنی بر غیر استاندارد بودن پرتو‌های آنتن‌های BTS گزارش نشده است.»

 

تحقیقات سازمان تنظیم مقرارات 

 

این سازمان همچنین با بررسی تحقیقات و مطالعات انجام شده در کشورهای توسعه یافته نسبت به استفاده از نتایج این تحقیقات در جهت کاهش نگرانی‌های جامعه اقدام کرده است. در جلسات کمیته حفاظت در برابر اشعه که با حضور نمایندگانی از سازمان انرژی اتمی ایران، سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شرکت ارتباط مشترک شهر، اپراتورهای تلفن همراه، برگزار می‌شود بر همکاری سازمان تنظیم مقررات با توجه به وظیفه مدیریت طیف فرکانسی کشور و اعطای پروانه به اپراتورها، با سازمان انرژی اتمی ایران به عنوان متولی قانونی ایمنی تشعشعی در کشور در زمینه اندازه‌گیری تشعشعات آنتن‌ها توافق شد.

 

در پایان براساس نتایج این جلسات همچنین اندازه‌گیری‌های انجام شده و اعلام نظر دفتر امور حفاظت در برابر اشعه سازمان انرژی اتمی ایران، تاکنون موردی مبنی بر غیر استاندارد بودن حدود پرتو گیری گزارش نشده است.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط