اجزای یک دکل مخابراتی

با آنکه تیپ ها و انواع مختلفی از دکل ها وجود دارد ولی در ساختار تقریبا تمام دکل ها ، اجزای یکسان و مشابهی وجود دارد . شاید برای کسانی که در زمینه دکل های مخابراتی تجربه و فعالیت دارند این اجزای دکل بسیار آشنا باشد ، اما برای افراد تازه کار و مشتاقان صنعت دکل های مخابراتی ممکن است آشنایی یا معرفی این اجزای دکل جالب باشد . بنابراین در این مطلب مروری بر این اجزا خواهیم داشت .

فونداسیون دکل :‌

شاید در تعریف دکل فونداسیون دکل ، بخشی از اجزای دکل مخابراتی نباشد . اما به هر حال برای نصب یک دکل و بهره برداری آن اولین بخش مهم وجود یک فونداسیون یا پی میباشد . فوانداسیون دکل همانطور که در سایر مقالات اشاره شده است دارای دو نوع فونداسیون پیش ساخته و فونداسیون های اجرا شده در محل نصب دکل میباشند .

سکشن دکل :

مهمترین قسمت و در اصل خود دکل مخابراتی سکشن های آن میباشد که در درکل های منوپل و دکل مهاری هر سکشن اصولا ۳ متری میباشد . که پس از مراحل تولید و گالوانیزه توسط نصاب دکل بر روی یکدیگر سوار  ونصب میباشند . این قسمت در دکل خودایستا به صورت قطعات مجزای میباشد که طبق دفترچه و نقشه دکل طراحی و ساخته میشوند و در محل نصب دکل خودایستا این اجزای دکل توسط نصاب و به کمک پیچ و مهره دکل به یکدیگر نصب میشوند .

 

اجزای دکل مخابراتی

اجزای دکل مخابراتی

دستک دکل :‌

این قسمت از دکل بیشتر در دکل های منوپل با کاربری دکل دوربین مداربسته و یا دکل های که برای نصب تابلو های راهنمایی رانندگی در اتوبان ها و جاده ها بیشتر دیده میشود . اما گاها در انواع دیگر دکل مانند دکل مهاری و خصوصا دکل خودایستا در نوع دکل انتقال برق نیز دستک دیده و طراحی میشود .

تاج دکل :‌

این بخش از دکل نیز بیشتر در طراحی دکل های مهاری و خودایستا دیده میشود و بالاترین قسمت دکل و بر روی سکشن نهایی قسمتی با عنوان تاج دکل تعبیه میشود .

چراغ دکل :‌

این بخش از دکل نیز مانند فونداسیون دکل شاید از لحاظ تولید و متریال جزیی از بخش های تولید دکل در کارخانه نباشد . اما بخش مهم و از اجزای دکل اصلی محسوب میشود . زیرا طبق استاندارد های نصب دکل وجود یک چراغ دکل برای جلوگیر از برخورد پرندگان و اشیاء پرنده در شب الازامی میباشد .

سیستم ارتینگ :‌

یکی دیگر از اجزای مهم دکل در نصب و راه اندازی تعبیه و در نظر گرفتن یک سیستم ارتینگ به همراه چاه ارت مناسب به منظرو محافظت از تجهیزات نصب شده بر روی دکل میباشد . تا در مقابل رعد برق و تخلیه بار الکتریکی ناگهانی در ایمنی کامل باشند .

بخش ها و اجزای دکل دیگری را نیز میتوان در این مقال شمرد مانند ممتعلقات درکل مهاری همچون مهارکش ،‌سیم مهار ،‌ صفحه تعادل ،‌ صفحه دوبل ،‌ انکر بولت و یا اجزایی مانند بیس پلیت و شابلون در دکل منوپل . اما مختصرا هدف از این یادآوری بیان و ذکر این مورد بود که شرکت تاورکو در کارخانه تولید دکل و همچنین در راستای انواع خدمات خود تمامی این اجزای دکل را به صورت تخصصی تولید میکند و با بهترین کیفیت و مناسبترین قیمت در خدمت شما قرار میدهد . برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید .

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط