بیس پلیت دکل چیست ؟

در هر سازه قسمت بسیار مهم آن کف سازه و نحوه استحکام آن سازه بر روی زمین مسطح میباشد. در ساخت و تولید دکل های مخابراتی نیز برای اتصال سکشن دکل به فونداسیون باید از سطح یا کفی استفاده شود که اصطلاحا به آن بیس پلیت گفته می شود. بیس پلیت ( base plate ) بستگی به نوع دکل و تیپ آن متفاوت است ممکن است در یک دکل مهاری سه وجهی مثلثی شکل و در یک دکل منوپل با توجه به محاسبات بیس پلیت هشت ضلعی و یا دایره ای تولید شود. در این مقاله به توضیح انواع بیس پلیت می پردازیم.

 

بیس پلیت

بیس پلیت

بیس پلیت در واقع یک صفحه مسطح از جنس فولاد است که در فونداسیون فولادی، به‌ عنوان المان واسط بین ستون و بتن قرار می‌ گیرد. این صفحه ستون باعث می ‌شود که اتصال بین ستون و بتن بهتر و قوی ‌تر برقرار شود و وزن و فشاری که از جانب ستون به بتن وارد می ‌شود را به زمین انتقال داده و پخش می کند.

انواع بیس پلیت دکل

همانطور که گفته شد تولید Base Plate بسته به نوع دکل تولید شده و همچنین تیپ آن متفاوت خواهد شد. نام دیگر آن صفحه زیر ستون است که با پیچ و بولت به فونداسیون و زمین محل نصب دکل فیکس شده و سکشن های دکل بر روی آن مستقر شده و مراحل نصب دکل شروع میشود .

 

صفحه زیر ستون

صفحه زیر ستون

از انواع base plate در دکل منوپل میتوان به هشت ضلعی و دایره ای و در دکل های مهاری به سه وجهی یا مثلثی و چهار وجهی یا مربعی اشاره کرد .

وظیفه بیس پلیت چیست ؟

واضح و مبرهن میباشد که توانایی تحمل تنش در بتن با ستون فولادی متفاوت است و فولاد مقاومت بالاتری نسبت به بتن دارد. چنانچه از بیس پلیت استفاده گردد،میزان  فشار وارد شده به به ستون ها به ‌میزان قابل ملاحظه ای  کاهش میابد و بالانس می گردد و با پخش شدن به بتن یا فونداسیون انتقال می ‌یابد. ولی چنانچه  ‌که از Base Plate استفاده نگردد این فشارها منجر میگردد به این که ستون درون بتن فرو رود. فلذا از صفحه ستون به دو دلیل کلی استفاده می ‌گردد :

  1. base plate در واقع عضو واسط برای اتصال ستون به پی و افزایش سطح تماس ستون و فونداسیون است.
  2. base plate وظیفه تعدیل و توزیع نیروهای کششی، لنگری، خمشی، برشی و فشاری را بر عهده دارد.
  3. base plate در واقع وزن سقف را تحمل می‌ کند و باعث افزایش استحکام ساختمان می ‌شود.

برای دریافت قیمت متعلقات دکل میتوانید با کارشناسان فروش دکل در تاورکو در طول هفته تماس بگیرید .

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط