انواع دکل

پیشتر از این در مقالات گذشته از انواع دکل های مخابراتی از قبیل دکل مهاری ، دکل منوپل و دکل خودایستا و دسته بندی آن ها در تیپ های متفاوت و همچنین دسته بندی بر اساس مورد استفاده مانند دکل برج نوری یا دکل دوربین مداربسته بارها گفته ایم این بار تنواع دکل را بر اساس کاربرد آن در شهر های ایران توضیح میدهیم . و همچنین به بررسی دکل ایرانسل و دکل همراه اول و انواع آن در شهر های ایران نیز میپردازیم . شاید شما هم کنجکاو شده باشید که دکل ایرانسل نصب شده بر پشت بام منازل و یا سطح شهر چه کاربردی دارند و آیا مضرات دکل مخابراتی بیشتر است و یا عواید آن .

 

دکل مخابراتی

دکل مخابراتی

اما بار دیگر بررسی انواع دکل بر اساس دسته بندی های متفاوت خالی ازلطف نخواهد بود ….

دسته بندی انواع دکل

انواع مهاری :‌

 1. دکل مهاری جی ۳۵
 2. دکل مهاری جی ۴۵
 3. دکل مهاری جی ۵۵
 4. دکل مهاری جی ۶۵

البته دکل های مهاری فوق بر اساس تعداد اضلاع به دو دسته سه وجهی و چهار وجهی نیز تقسیم میشوند . به طور مثال دکل مهاری G45 سه وجهی. اما کمتر دکل ایرانسلی را میبینید که از این تیپ استفاده کند .

انواع دکل منوپل :‌

البته تقسیم بندی دیگری برای هر دو نوع دکل منوپل فوق نیز قابل تعریف میباشد بر اساس نوع اتصال میباشد که دو نوع اورلب و فلنجی میباشد . شاید اکث دکل های ایرانسل که دیده اید از این نوع باشد

انواع دکل خودایستا یا خرپایی :‌

در دکل های خودایستا نیز میتوان دسته بندی را بر اساس تعداد اضلاع به دو دسته دکل خودایستا سه پایه و چهار پایه تقسیم کرد . همچنین انواع دیگری از دکل های خود ایستا وجود دارند که به عنوانن های زیر شناخته میشوند :‌

دکل خودایستا NB

دکل خودایستا ICB

دکل خودایستا RDS

توضیح تمام موارد ذکر شده و موارد استفاده آنها پیشتر در بخش مقالات سایت به طور مفصل ارائه شده است . این سبک دکل برای دکل های مخابرایت چه دکل ایرانسل چه دکل همراه اول در بخش بین شهری مورد استفاده قرار دارد .

تقسیم بندی دکل از لحاظ کاربرد :‌

از لحاظ کاربردی میتوان دکل های را با توجه به صنعت و حوزه مورد استفاده مانند دکل های انتقال نیرو در صنعت برق به دسته دکل های برق تقسیم نمود و یا با عنوان کارایی برای پایه دوربین به عنوان دکل دوبین مدار بسته شناخت ، در اینجا چند مورد از استفاده های مرسوم برای انواع تیپ های دکل را یاد آور میشویم :

 • دکل دوربین مداربسته
 • دکل پرچم
 • پایه چراغ راهنمایی
 • پایه چراغ خیابانی
 • پایه تابلو تبلیغاتی ( بیلبورد )‌
 • برج روشنایی
 • پایه چراغ استادیومی
 • و …..

 

 

انواع دکل مخابراتی شهری

انواع دکل مخابراتی شهری

و اما میرسیم به تقسیم بندی دکل و مورد استفاده آن در شهر های ایران

۱) دکل مخابرات قابل استفاده در داخل شهر

نوع اول دکل‌ مخابراتی ، دکل‌ مخابراتی است که روی زمین و در خیابان‌ها نصب می‌شوند و به دور آن‌ها فنس کشیده شده است. بُرد این نوع از دکل مخابرات عموماً زیر ۱ کیلومتر تنظیم می شود. معمولا اپراتورها تحت عنوان دکل ایرانسل یا دکل همراه اول از این نوع استفاده میکنند و جزو دسته دکل های منوپل و خودایستا هستند عموما .

۲) دکل قابل استفاده در نقاط مسکونی و اداری

نوع دوم دکل‌ ایرانسل روی پشت بام ساختمان‌ها نصب می‌شوند و اپراتور دوم تلفن همراه کشور بابت نصب این دکل‌ها به مالک ساختمان اجاره پرداخت می‌کند. برد این نوع از دکل مخابرات بستگی به سایتهای همسایه داشته معمولاً زیر ۵۰۰ متر تنظیم شده است. معروف به دکل BTS هستند و عموما جزو دسته منوپل و یا مهاری هستند .

3) دکل قابل استفاده در نقاط پرتراکم شهری و تجاری

نوع سوم دکل‌ ایرانسل در حاشیه خیابانها و روی دکلهای کوتاه حدود 6 متر نصب می‌شوند و با هدف تأمین ظرفیت مورد نیاز ترافیکی این مناطق مورد استفاده قرار می گیرند. برد این نوع از دکل های مخابرات نیز بستگی به سایتهای همسایه داشته ولی معمولاً زیر 100 متر تنظیم می شود. این سایت ها در ایستگاه های مترو در زیر زمین، و در بازارهای قدیمی روی دیوار نیز نصب می شوند.

4) دکل مخابرات قابل استفاده در نقاط روستایی و جاده های خارج شهر

نوع سوم دکل‌ ایرانسل در خارج از شهرها و بدور از مناطق مسکونی نصب می شود و برد آن‌ها گاهی تا ۳۵ کیلومتر نیز می‌رسد. اکثرا جزو دسته دکل های خودایستا عظیم هستند .

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط