انکر بولت چیست ؟‌

همان ‌طور که می ‌دانید ابزارهای مختلفی برای انجام صنایع مختلف و پروژه ‌های گوناگون اختراع و تولید می ‌شوند که برخی از این ابزار کوچک و برخی بزرگ هستند و وجود آنها امری حیاتی برای ایمنی و نصب انواع سازه ‌ها محسوب می ‌شود. یکی از این ابزار کوچک اما مهم انکر بولت نام دارد که از آن برای نصب و محکم کردن انواع سازه‌ های مهم همچون آسانسور، پله برقی و امثال آن ها استفاده می‌ گردد. انکر بولت در انواع و متریال مختلفی تولید می ‌شود که نوع فلزی آن کاربرد بیشتری دارد. در این مطلب به توضیح انکر بولت، انواع و کاربردهای آن پرداخته شده است.

انکر بولت (Anchor bolt) در لغت به معنی پیچ چفتی است که برای چفت و بست کردن روی سطوح صلب مثل بتن مورد استفاده قرار می‌ گیرد. اینکار برای تعمیر مصالح فولادی، ترمیم و یا گسترش آنها صورت می ‌گیرد، ضمن اینکه برای چفت کردن صفحات فولادی مثل پلیت ‌ها در بتن از این پیچ چفتی یا انکر بولت استفاده می ‌شود. پلیت ‌ها نقش مهمی در اضافه کردن سازه‌ های جدید به اسکلت بتنی ایفا می ‌کنند. انکر بولت در انواع مختلفی تولید می ‌شود و با توجه به متریال مورد استفاده، محل و نوع کاشت در دسته ‌بندی متنوعی در بازار عرضه می ‌گردد.

انکربولت

انکربولت

مشخصات انکر بولت

انکربولت ها چهار مشخصه دارند که در تولید و سفارش مدنظر قرار میگیرد.
    • D قطر و یا سایز انکر بولت
    • طول پای انکربولت –مجموع طول دنده شده و هرز در طرف دنده L
    • فاصله پا معرف طول قسمت خم یا قلاب که روی سطح قرار می گیرد C
    • طول رزوه انکربولت T

 

استاندارد تولید انکربولت

آنچه تحت نام انکر بولت در ایران شناخته می شود تنها یک نوع از انواع متنوع انکربولت در استاندارد اتصالات صنعتی می باشد. چرا که هر نوع اتصال پیچ که یک تکیه گاه داشته باشد در استاندارد پیچ و مهره ها انکربولت می باشد. از این رو رول بولت ها و یو بولت ها نیز در دسته انکر بولت ها قرار می گیرند.

به طور کلی عملکرد انکر ها ( گیرایی در بتن یا مصالح دیگر ) به چهار روش صورت می پذیرد:

1- اصطکاکی ( Friction ) یا انبساطی ( Expansion )

در این حالت انکر پس از نصب یا کاشت، به واسطه ایجاد نیروی اصطکاک با مصالح پایه می تواند بار های متفاوتی را تحمل کنند. اغلب انکرهای فلزی – این نوع انکر ها با نام انبساطی نیز شناخته می شوند – و پلاستیکی ( رول پلاک ) به این شیوه عمل می کنند و به راحتی نصب می شوند.

2- کلیدی یا چفت و بستی ( Keying )

در این حالت انکر با ایجاد حفره یا خزینه کردن مصالح پایه – که در این حالت اغلب بتن می باشد – باعث ایجاد گیرایی می شود. این نوع انکر ها ظرفیت باربری بالایی دارند و می توانند بارهای دینامیکی را نیز تحمل کنند و در فواصل کمی از لبه مصالح پایه نیز نصب شوند.

3- ترکیب اصطکاکی و کلیدی ( Combination of Friction & Expansion )

این نوع انکر ها به طور همزمان به دو روش اصطکاکی و کلیدی عمل می کنند. این انکر ها نیز ظرفیت باربری بالایی دارند و بارهای دینامیکی را نیز تحمل می کنند.

4- چسبندگی ( Bonding )

ساخت انکر

ساخت انکر

کاربرد انکر بولت در صنعت دکل سازی

انکربولت بیشتر در مهار دکل های مهاری کاربرد دارد . از این قطعه برای نصب سکشن های دکل مهاری بر روی پشت بام یا زمین و اتصال متعلقات دکل استفاده میشود .

کارخانه تولید دکل تاورکو با سالها سابقه در زمینه تولید انواع دکل مخابراتی از قبیل دکل مهاری ،‌ دکل منوپل ،‌دکل خود ایستا و انواع سازه فلزی . تولید و فروش انواع متعلقات دکل از قبیل انکر بولت ،‌میله عصایی ،‌ صفحه دوبل و حتی شابلون و بیس پلیت انواع دکل منوپل را تولید و با بهترین قیمت در اختیار فعالان صنعت دکل قرار میدهد . برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید .