برج نوری ( برج روشنایی) چیست  ؟

برج نوری یا  برج روشنایی با تاج متحرک نوعی از پایه های روشنایی بلند و از زیر شاخه های دکل منوپل شهری است که جهت تامین روشنایی مناطق و محوطه های باز مورد استفاده قرار گرفته و در گروه تولیدی تاورکو طراحی ، تولید و اجرا می شود  . این محصول بسیار پرکاربرد علاوه بر سهم بسزایی که در بازار مبلمان شهری و نورپردازی شهری دارد . برج روشنایی ( high-mast lighting ) مزایای مهم دیگری نیز دارد که در ذیل به اختصار گفته می شود .

 

 • تامین روشنایی معابر ، خیابانها ، بزرگراه ها ، بوستان ها ، فضاهای باز شهری در شب
 • تامین امنیت محیط های شهری در هنگام تاریکی
 • توزیع نور و روشن کردن محوطه وسیع بدون ایجاد سایه و خیرگی
 • قابل استفاده در مراکزی که به صورت شبانه روزی کار می کنند نظیر هتلها ، فرودگاه ها ، نمایشگاه ها ، پارکینگ های ماشین ، بندر گاه ها ، ایستگاه های قطار و …
 • انعطاف پذیری بالا ، بسیار کاربردی ، کاملاً ایمن
 • عمر و دوام بالا و مقاومت فوق العاده در برابر شرایط جوی نظیر باد ، باران ، نور خورشید ، گرما ، سرما ، رطوبت و …
 • تعمیر و نگهداری فوق العاده آسان و روی سطح زمین ، به جهت متحرک بودن هد

در راستای تسهیل عملیات تعمیر و نگهداری دکل منوپل برج نوری یا برج روشنایی با تاج متحرک وهمچنین پایین آوردن قیمت برج نوری ، هد نگهدارنده پرژکتورها را که در بالای برج قرار دارد  به صورت متحرک می سازند .

بطوریکه بوسیله الکترو موتور و گیربکس که بوسیله سیم بکسل به هد متصل است ، هد به صورت متحرک و به وسیله نیروی برق ، خیلی راحت به پایین می آید ، پرژکتورها سرویس می شوند .

البته در ارتفاعات 9 متر و کمتر می توان از گیربکس دستی استفاده کرد که از نظر قیمت صرفه جویی زیادی خواهد شد ( که در بالا توضیحات مربوطه داده شد ) .

برای جلو گیری از سقوط هد در موارد خیلی نادر که با پارگی سیم بکسل اتفاق بیفتد ، سازه مجهز به قفل اینترلاک بوده و از جهت ایمنی هم در سطح بسیار بالا قرار دارد .

برج نوری یا برج روشنایی از نظر کارایی در دو مدل ساخته می شوند :

 1. برج نوری تلسکوپی
 2. برج نوری استادیومی

 

 

برج روشنایی (دکل روشنایی) با تاج متحرک

برج روشنایی (دکل روشنایی) با تاج متحرک

برج های نوری تلسکوپی یا برجهای روشنایی تلسکوپی :

برج نوری تلسکوپی یا برج روشنایی تلسکوپی دارای هد یا سر گرد ( دایره ای شکل  ) هستند که محل استقرار و نصب پرژکتورها است . از این نوع برج به علت شکل طراحی آن ، برای جاهاییکه هدف ما نور افشانی کلی و محیطی است استفاده می شود ، هد نگهدارنده یرج هم بسته به ارتفاع در دو مدل ثابت و متحرک ساخته می شوند .

برج نوري تلسکوپی هد ثابت همان طور که از نامش پیداست ، هد نگهدارنده پرژکتورها ثابت و بدون قابلیت جابجایی ساخته می شود و در زمانهای تعمیر و نگهداری آنها از بالابر استفاده می شود . اما در برج هاي هد متحرک ، هد نگهدارنده پرژکتورها به سمت پایین حرکت کرده ، تعمیر و نگهداری که شامل سرویس و تعویض پرژکتورها یا لامپ درون آنها می باشد ، روی زمین توسط نصاب یا تکنیسین مورد نظر انجام می گیرد .

انواع گیربکس به کار رفته در سازه برجها  :

از نظر نحوه بالا و پایین کردن هد نگهدارنده برج هم در دو حالت تولید می شود :

 1. برج نوری یا برج روشنایی گیربکس دستی
 2. برج نوری یا برج روشنایی گیربکس برقی

برج های نور گیر بکس دستی یا برج های روشنایی گیربکس دستی :

در این نوع برج نوری ها هد نگهدارنده متحرک چرخش یک هندل در پایین برج بوسیله دست به پایین می آید ، عملیات مربوطه روی هد پرژکتورها انجام می شود و سپس توسط چرخش همان هندل ، هد به بالا می رود و در محل خودش قرار می گیرد .

برج های نور گیر بکس برقی یا برج های روشنایی گیربکس برقی :

در این نوع برج نوری هد به وسیله یک الکتروموتور و گیربکس جا به جا می شود . اتصال بین هد و گیربکس بوسیله یک سیم بکسل ضخیم برقرار می شود و به وسیله دکمه فرمان که در پایین برج قرار دارد ، فرمان بالا و پایین شدن هد صادر می شود .

چراغ های چشمک زن در بالای برج هم به جهت جلوگیری از سوانح هوایی می باشد . این برج ها معمولاً به صورت چند وجهی ( 6 ، 8 ، 12 ، 14 و 16 وجهی ) تولید می شوند و این مساله در مرحله نصب برج نوری کمک شایانی می کند ، چون نصب این سازه ها به صورت همپوشان یا OVERLAP  انجام می شود که درباره این مساله در جای خودش توضیحات تکمیلی داده خواهد شد .

سازه برج نوری با توجه به یکسری عوامل موثر که در ذیل بیان می شود در ارتفاعات 9 ، 12 ، 15 ، 18 ، 24 و 30 متری و ضخامت ورق 3 به بالا تولید می شوند که در این باره در قسمت تولید برج نوری مفصل توضیح خواهیم داد .

 

برج روشنایی (دکل روشنایی) با تاج متحرک

برج روشنایی (دکل روشنایی) با تاج متحرک

دکل روشنایی ۱۲ متری

دکل روشنایی ۱۲ متری از انواع دکل های منوپل بوده  و بهترین راه حل برای روشنایی فضا های باز با ابعاد بزرگ می باشد که در ۲ مدل سبد ثابت و سبد متحرک تولید می شوند. دکل منوپل چند وجهی یا دکل‌ های تک‌ پایه یا منوپل به دکل‌ هایی گفته می‌ شود که به صورت تک‌ پایه باشد .

این دکل‌ ها با مقاطع چند وجهی ساخته می‌شود. هر سکشن معمولاً ۶ متر می باشد و دهنه پایین از دهنه بالایی بزرگتر می باشد ، در واقع دکل از پایین به بالا نازکتر می شود . این نوع دکل‌ ها بر روی یک پایه استوار بوده و لنگر زیادی در پای دکل وجود دارد. لرزش این دکل‌ ها به تناسب بقیه دکل‌ ها بیشتر می‌ باشد.

این نوع دکل‌ها با توجه به فضای کمی که اشغال می‌ کنند مد نظر قرار گرفته و در محیط‌ های شهری که زمین از ارزش بالائی برخوردار است استفاده می‌ شود.  ظرفیت باربری آن ها محدود بوده و در اکثر مواقع تنها برای شبکه موبایل استفاده می‌ شود. اتصال سکشن این نوع دکل ها به یکدیگر به دو صورت فلنچی و تلسکوپی می باشد. این دکل‌ ها تنها با جرثقیل نصب می‌ شود بنابراین در محلی باید نصب شود که امکان حرکت و نصب با جرثقیل وجود داشته باشد. با توجه به نوع کاربری دکل و محلی که برای آن طراحی شده است امکان نصب پرژکتور با توان های مصرفی مختلف به تعداد ۶ تا ۳۶ عدد بر روی آن وجود دارد . جهت جلوگیری از فرسودگی و زنگ زدگی ، این پایه ها معمولاً با گالوانیزه گرم (HOT DEEP GALVANIZED) پوشیده می شوند و یا بنا به سلیقه و سفارش مشتری از رنگ اپوکسی جهت زیباتر شدن و هماهنگی با محیط کاربری دکل استفاده می گردد.

مشخصات فنی دکل روشنایی ۱۲ متری :

بدنه از جنس فولاد ST37  با مقطع چندضلعی که به صورت هرم ناقص قطر آن از پایین به بالا کم می شود. ضخامت ورق و قطر پایین و بالای پایه بر اساس محاسبات سازه ای مطابق آیین نامه ۵۱۹ مبحث ششم طراحی می گردد .

موارد کاربرد :

♦ پارکینگ های روباز

♦ محوطه کارخانجات

♦ بار انداز ها ، بنادر و فرودگاه ها

♦ پارک ها و مکان های تفریحی

♦ میادین و استادیوم های ورزشی

♦ سایت های نفت و گاز و پتروشیمی

دکل روشنایی ۱۸ متری

دکل روشنایی ۱۸ متری از انواع دکل های منوپل بوده و بهترین راه حل برای روشنایی فضاهای باز با ابعاد بزرگ می باشد که در ۲ مدل سبد ثابت و سبد متحرک تولید می شوند. دکل منوپل چند وجهی یا دکل‌ های تک‌ پایه یا منوپل به دکل‌ هایی گفته می‌ شود که به صورت تک‌ پایه باشد.

این دکل‌ ها ( برج روشنایی با تاج متحرک ) با مقاطع چند وجهی ساخته می‌ شود. هر سکشن معمولاً ۶ متر می باشد و دهنه پایین از دهنه بالایی بزرگتر می باشد ، در واقع دکل از پایین به بالا نازکتر می شود. این نوع دکل‌ ها بر روی یک پایه استوار بوده و لنگر زیادی در پای دکل وجود دارد. لرزش این دکل‌ ها به تناسب بقیه دکل‌ها بیشتر می‌باشد. این نوع دکل‌ ها با توجه به فضای کمی که اشغال می‌ کنند مد نظر قرار گرفته و در محیط‌ های شهری که زمین از ارزش بالائی برخوردار است استفاده می‌ شود .

ظرفیت باربری آن ها محدود بوده و در اکثر مواقع تنها برای شبکه موبایل استفاده می‌ شود. اتصال سکشن این نوع دکل ها به یکدیگر به دو صورت فلنچی و تلسکوپی می باشد. این دکل‌ ها تنها با جرثقیل نصب می‌ شود بنابراین در محلی باید نصب شود که امکان حرکت و نصب با جرثقیل وجود داشته باشد.

با توجه به نوع کاربری دکل و محلی که برای آن طراحی شده است امکان نصب پرژکتور با توان های مصرفی مختلف به تعداد ۶ تا ۳۶ عدد بر روی آن وجود دارد. جهت جلوگیری از فرسودگی و زنگ زدگی ، این پایه ها معمولاً با گالوانیزه گرم (HOT DEEP  LVANIZED) پوشیده می شوند و یا بنا به سلیقه و سفارش مشتری از رنگ اپوکسی جهت زیباتر شدن و هماهنگی با محیط کاربری دکل استفاده می گردد.

 

مشخصات فنی دکل روشنایی ۱۸ متری :

بدنه از جنس فولاد ST37  با مقطع چندضلعی که به صورت هرم ناقص قطر آن از پایین به بالا کم می شود. ضخامت ورق و قطر پایین و بالای پایه بر اساس محاسبات سازه ای مطابق آیین نامه ۵۱۹ مبحث ششم طراحی می گردد .

موارد کاربرد :

♦ پارکینگ های روباز

♦ محوطه کارخانجات

♦ بار انداز ها ، بنادر و فرودگاه ها

♦ پارک ها و مکان های تفریحی

♦ میادین و استادیوم های ورزشی

♦ سایت های نفت و گاز و پتروشیمی

 1. apadanakitch.com

  16 دی 1398

  خسته نباشید مرسی به خاطر این مطلب فوق العاده

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط