برجهای روشنایی (دكل روشنايي، برج نوری)

برج روشنایی یا دکل روشنایی از انواع دکل منوپل می باشد که  در روشنایی مکان های مختلف مانند پارک ها، تفرجگاه ها، میدان ها، خیابان ها، پل ها، محوطه ساختمان ها نظیر بیمارستان ها، کارخانجات و غیره مورد استفاده قرار می گیرند. نام دیگر این نوع دکل برج نوری نیز می باشد .

این سازه ها به دو صورت برج نوري دستی (گیربکسی، وینچی) و برج نوری گیر بکس برقی با طول های بین 6 الی 30 متر تولید می شوند.پوشش برج های نوری به دو صورت گالوانیزه گرم و رنگ پلی یورتان انجام شده و قیمت این برج ها بسته به مشخصات فنی همچون (ارتفاع، ضخات ورق و تعداد پرژکتورهای نصب روی برج و غیره) متغیر می باشد.

گروه تولیدی TOWERCO به تولید انواع برج های روشنایی مطابق با نیاز مشتری پرداخته است و در این زمینه آمادگی خود را اعلام می نماید.

 

برج روشنایی (دکل روشنایی) با تاج ثابت

برج روشنایی (دکل روشنایی) با تاج ثابت

نحوه نصب برج نوری

نحوه نصب سازه برج نوری ، برج روشنایی به صورت همپوشان یا اورلپ است به نحوی که برج در قطعات 6 متری تولید شده و در محل نصب ، توسط نیروی فشاری داخل هم اورلپ می شوند .

ضخامت ورق سازه برج نوری از قطعات پایین به بالا کاهش می یابد یعنی در قطعات پایین ضخیم تر و در قطعات بالا نازکتر خواهد بود .

دوام برج نوری در شرایط نا مساعد جوی چگونه است ؟

میزان مقاومت برج نوری(دستی-برقی) , برج نور(دستی-برقی) چقدر است ؟

این محصول که در ارتفاعات و مدلهای مختلفی در کشور قابل تولید و اجراست ، به علت دارا بودن ضخامت ورق بالا و همچنین پوشش گالوانیزه گرمی که دارد ، دارای مقاومت بسیار بالا در برابر شرایط مختلف جوی اعم از باد ، باران ، گرما و سرما ، اشعه UV خورشید می باشد .تقریبا تمام ویژگی های دکل منوپل را دارا می باشد .

دارا بودن فونداسیون محکم با آرماتور بندی و بتن متناسب سبب گردیده تا در برابر زلزله و تصادفات احتمالی نیز ایستایی مقبول و مطمئنی از خود ارائه دهد . البته اگر در طراحی و آنالیز قطعات ضخامت درستی برای قطعات انتخاب شود و سلسله مراتب قطر ورقها به ترتیب روند کاهشی از پایین به بالا رعایت شده باشد ( مواردی را در کشور شاهد بودیم که بعضی از شرکتها و پیمانکاران ، به جهت کاهش قیمت کاذب ، از استانداردها صرف نظر کرده و قطر ورق ها را پایین گرفتند و این مسئله باعث سقوط برج در بادهای شدید گردید ) .

 

 

برج روشنایی (دکل روشنایی) با تاج ثابت

برج روشنایی (دکل روشنایی) با تاج ثابت

این سازه فلزی در برابر بادهای تا 110 کیلومتر کاملاً مقاوم و ایمن است و اگر در منطقه ای از کشور هستید که امکان بادهای بالاتر از این وجود دارد ( که بسیار به ندرت دیده شده ) حتماً به هنگام سفارش آن را با شرکت سازنده محصول در میان بگذارید تا تمهیدات لازم جهت افزایش قطر ورق قطعات به تناسب شرایط انجام شود .

ساختار چند وجهی قطعات برج باعث چفت و سفت شدن آنها در هم شده و از لرزش ، تکان خوردن و جابجایی آنها جلوگیری می کند . همچنین ، شکل اورلپی و درهم رفتگی قطعات برج روشنایی خود یکی از دلایل ایمن بودن این محصول است که از خستگی ها مکانیکی ، برش مقطعی در اثر بارها و تنشهای نا متقارن و سقوط احتمالی جلوگیری می کند .

 

البته این نوع مونتاژ کمی لرزش جزئی در بادهای تند ایجاد می کند که برای برج روشنایی مهم نیست ولی در مواردی که نیاز به نصب دوربین ترافیکی یا کنترل ترافیک روی سازه است ، برای جلوگیری از لرزش تصاویر باید سختگیرانه تر نسبت به این مساله رفتار کرد تا لرزش به حداقل ممکن برسد .

 

فونداسیون برج نوری(دستی-برقی) , برج نور(دستی-برقی)

 

برای نصب برج نوری(دستی-برقی) , برج نور(دستی-برقی) باید ابتدا فونداسیون مورد نظر برج را آماده کرد که به دو صورت اجرا می شود :

1) فونداسیون ریختگی            2) فونداسیون آماده

در فونداسیون ریختگی در محل چاله ای با ابعاد استاندارد کنده می شود . ابعاد چاله بستگی به ارتفاع برج ، جغرافیای محل نصب ، نوع خاک ، میزان باد و … دارد . بعد از کندن چاله بوسیله میل گرد متناسب آرماتور بندی شده و بتن ریزی می شود . قابل ذکر نوع آرماتور بندی باید متناسب با شابلون ارائه شده توسط شرکت باشد . فونداسیون این نوع دکل مانند فونداسیون دکل منوپل می باشد .

در مواردی که ارتفاع سازه برج نور خیلی بلند نباشد یا اینکه احتمال جابجایی سازه در آینده نزدیک باشد از فونداسیون آماده استفاده می شود . ابعاد فونداسیون آماده هم به نسبت ارتفاع برج نوری متغییر است . نکته قابل اهمیت در این زمینه کیفیت بتن فونداسیون آماده است که در مقاومت و کیفیت آن نقش بسزایی دارد .

  1. StevEmbazy

    1 آذر 1398

    تفاوت برج روشنایی دکل روشنایی با تاج ثابت در مقایسه با تاج متحرک در قیمت برج روشنایی را هم بفرمایید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط