تفاوت برج مخابراتی و دکل مخابراتی 

در این مطلب به بررسی یک اصطلاح جا افتاده در بین همکاران صنعت تولید دکل با عنوان ” برج مخابراتی ” میپردازیم . بسیار مشاهده شده در سایت های مزبوربه دکل مخابراتی یا در بین همکاران تولید کننده دکل مخابراتی ( دکل مهاری ، دکل خودایستا ، دکل منوپل ) اصطلاحی با عنوان برج مخابراتی تلفظ میشود و ما در این مطلب میکوشیم . تفاوت این دو را مطرح کنیم و تعریف هر کدام را و ریشه کلمه برج در زبان عربی . که در کشورهای عرب زبان مانند عراق بدانیم که دکل در عراق به برج یا ابراج یا الابراج تلفظ نیز میشود و صادرات دکل به عراق از ایران و TOWERCO بی تاثیر نبوده است. و سپس بدانیم که آیا تفاوتی بین کلمات لفظی می باشد یا تا چه حد تفاوت بین برج مخابراتی مانند برج میلاد و دکل های مخابراتی هست .

برج میلاد

برج میلاد

برج مخابراتی چیست ؟ 

بی شک در اولین برخورد با این اصطلاح با سازه های همچون برج میلاد در ذهن خود مواجه میشویم . اما اگر بر اساس کاربرد آن بخواهیم تعریفی داشته باشیم . برج مخابراتی اولا برای پوشش ارتباطات رادیویی و تلویزیونی و همچنین مخابراتی به وجود می آیند در کنار این به جهت پیدایش مراکز گردشگری و جذب توریست و گاها مکانی فرهنگی نیز مورد استفاده قرار میگیرد .

کاربرد برج مخابراتی 

از سویی دیگر، رشد بی‌رویه تقاضا در حوزه مخبرات و به ویژه برای خدمات داده بی‌سیم، به معنای متراکم‌تر شدن شبکه‌های تلفن‌های همراه است. امروزه اپراتورهای شبکه در حال استقرار سایت‌های سلولی در اندازه‌های مختلف هستند و تجهیزات را افزایش داده‌اند. هزینه ایجاد و استقرار سایت جدید تنها زمانی مورد توجه قرار می‌گیرد که تمام گزینه‌های دیگر تقریبا ناکارآمد شده باشند. این نیروهای بازار، مسئولیت اصلی را در زمینه ارزیابی برج‌های موجود و تجهیزات اضافی بر عهده دارند. اگر دیدگاه مسئولان در این زمینه، بیش از حد محافظه‌کارانه باشد، منجر به کاهش درآمد می‌شود یا باعث هزینه‌های غیرضروری را برای تقویت برج می‌شود. بنابراین دقت و صحت در این مساله بسیار اهمیت دارد.

برج های مخابراتی معروف جهان 

۱ برج توکیو اسکای تری ژاپن ژاپن توکیو ۶۳۴ متر برج مخابراتی
۲ برج کانتون چین چین گوانگژو ۶۰۴ متر برج مخابراتی
۳ برج سی‌ان کانادا کانادا تورنتو ۵۵۳٫۳ متر برج مخابراتی
۴ برج اوستانکینو روسیه روسیه مسکو ۵۴۰٫۱ متر برج مخابراتی
۵ برج مروارید خاور چین چین شانگهای ۴۶۷ متر برج مخابراتی
۶ برج میلاد ایران ایران تهران ۴۳۵ متر دکل مخابراتی
۷ برج کی‌ال مالزی مالزی کوالالامپور ۴۲۱ متر دکل مخابراتی
۸ برج رادیو و تلویزیونی تیانجین چین چین تیانجین ۴۱۵٫۲ متر دکل مخابراتی
۹ برج رادیو و تلویزیون مرکزی چین چین پکن ۴۰۵ متر دکل مخابراتی
۱۰ برج ژونگیوان چین چین ژنگژو ۳۸۸ متر دکل مخابراتی
۱۱ برج تلویزیونی کیف اوکراین اوکراین کیف ۳۸۵ متر دکل مخابراتی
۱۱ برج تاشکند ازبکستان ازبکستان تاشکند ۳۷۴٫۹ متر Ташкентская телебашня - Tashkent Tower - Toshkent teleminorasi.jpg
۱۳ برج آزادی کویت کویت کویت ۳۷۲ متر دکل مخابراتی
۱۴ برج آلماتی قزاقستان

قزاقستان

آلماتی ۳۷۱٫۵ متر دکل مخابراتی
۱۵ برج رادیو و تلویزیون ریگا لتونی لتونی ریگا ۳۶۸٫۵ متر

دکلهای مخابراتی 

سازه مخابراتی تعریفی بسیار ساده دارد و همان طور که از اسم آن برمیایید . سازه ای است فلزی به منظور پوشش های رادیویی و مخابراتی و سهولت در برقراری ارتباط از این دست . و اما چنان که باب شده است همکاران و فعالان در این صنعت گاها به دکل های مخابراتی که گاها دارای ارتفاع بیشتری نسبت به معمول بود لقب برج مخابراتی می دادند . و یا می توان به این موضوع ربط داد که از آنجا که کلمات زیادی از زبان عربی وارد زبان فارسی شده اند این موضوع نیز خارج از این معقوله نباشد .

 

کارخانه تولید دکل مخابراتی تاورکو

کارخانه تولید دکل مخابراتی تاورکو

معنی دکل مخابراتی در عراق و کشورهای عرب زبان 

در کشورهای عرب زبان مانند عراق و سایر کشورهای عرب زبان منطقه دکل مخابراتی دارای معانی تقریبا متفاوتی است . مانند کلماتی مانند الصوار یا صواری ولی عموما از آنجا که تاورکو به عنوان یک صادر کننده دکل به کشورهای منطقه می باشد و مراوداتی با کشور همسایه عراق دارد اصولا دکل مخابراتی در عراق با لفظ ابراج یا الابراج استفاده میشود و چون TOWERCO در صادرات دکل به عراق سالها تجربه داشته است و کلا صادرات دکل به عراق سالهاست از ایران صورت میگیرد . این احتما وجود دارد کلمه برج مخابراتی از اینجا وارد اصطلاحات صنعت دکل سازی شده است .

در این مطلب به دنبال عدم استفاده یا تایید استفاده از اصطلاح دکل رادیویی به جای برج مخابراتی نبوده ایم و فقط قصد داشتیم تا شما را بیشتر با این اصطلاحات و مفاهیم آن آشنا کنیم .

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط