چگونه مکان نصب دکل انتخاب می شود ؟

انتخاب بهترین مکان نصب دکل ها و اتصال آن با شبکه، تحت یک فرآیند استاندارد جهانی با نام Site Acquisition صورت می‌گیرد. این فرایند که قرارگیری بهترین محل نصب دکل را تعیین می کند در قالب یک قرارداد قانونی بین اپراتور با مالک منازل، ادارات یا واحدهای تجاری صورت می گیرد. پس از احراز ایمنی پشت بام و سازه از منظر مقاومت مصالح و غیره انجام می شود. در خصوص سایت هایی که پس از تأسیس شرکت ارتباط مشترک شهر توسط شهرداری، نصب می شوند این مساله حائز اهمیت است که پرداخت عوارض و اخذ مجوزهای مربوطه از شرکت مذکور پیش نیاز انجام فعالیت های بعدی برای نصب و متصل ساختن آن به شبکه و در نهایت بهره برداری از دکل نصب شده می باشد.

انواع دکل مخابراتی شهری

انواع دکل مخابراتی شهری

قوانین و مقررات مربوط به مکان نصب دکل

در خصوص سایت‌هایی که از قبل از تأسیس شرکت ارتباط مشترک شهر توسط شهرداری، قراردادهای مربوطه بسته شده و سایت‌ها نصب شدند، نظر به اینکه طبق قانون، مصوبات و اصول شرکت مذکور قابل عطف به ماسبق نمی‌تواند باشد، بین اپراتورها و این شرکت، اختلاف وجود دارد و شرکت مذکور برای دریافت عوارض نامشروع ۸۰ میلیون ریال برای هر سایت در سال دست به اقدامات غیرقانونی توسط شهرداری می زند، مثلاً مکان را به ماده ۱۰۰ می برد که، این هم غیر قانونی است چرا که احداث سایت، احداثِ بنای جدید یا تغییر بنا در مکان نیست، لیکن شهرداری با فشار و زور، این کار را کرده و اقدام به تحصیل مال غیرمنصفانه می‌کند، اگرچه مصوبات مربوطه بارها توسط دیوان عدالت اداری ملغی و حق به اپراتور داده شده است، مع الوصف اپراتور برای تداوم کسب و کار و عدم قطع سرویس و ارائه خدمات با کیفیت به مشترکین، از این شرایط غیر قانونی و غیرمنصفانه تمکین کرده است.

بدیهی است که قرارداد قانونی بین اپراتور و مالکین منازل، دارای چارچوب و حدود مربوطه است و هیچ مسأله غیرقانونی و زشتی همچون دور زدن قانون و تطمیع در این کار وجود ندارد.

 نتیجه می‌گیریم که هیچ گونه بی نظارتی، یا عدم دریافت مجوز قانونی، یا دور زدن قانون یا تطمیع مالکان در نصب سایت‌های پشت بامی مطرح نبوده و سؤال فوق در اثر اشاعه دروغ‌ها و سیاه نمایی‌های مختلف ایجاد می‌شود که عموماً هم در فضای مجازی روی می‌دهد.

آیا فضای اطراف دکل‌ها، محیطی آلوده است که برای همسایگان انواع بیماری‌ها و عوارض به ارمغان می‌آورد؟

طبق استاندارد ملی ایران با کد ISIRI-8567 ، برای ایمنی پرتو گیری عموم از امواج منابع تابش کننده امواج الکترومغناطیس در نقاط اندازه گیری در فضای آزاد، چگالیِ سطحیِ توان موج نباید از ۴۴۰ میکرو وات بر سانتیمتر مربع تجاوز کند. دو سازمان نظارتی، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از یک سو و سازمان انرژی اتمی ایران از سوی دیگر، بر مقادیر پرتوگیری نظارت دارند.

با توجه به این دو مورد، فضای اطراف دکل‌ها اگرچه دارای امواج مخابراتی است، اما با توجه به اینکه مقدار پرتوگیری آن در حد استاندارد بوده و از آستانه‌ها و خطوط قرمز استاندارد فاصله بسیار زیادی دارد، به هیچ وجه آلوده نبوده و باعث بیماری و عوارض برای شهروندان نیست.

 

نصب دکل را به چه کسانی بسپاریم ؟

امروزه با توجه به حساسیت بسیار بالا و مسئولیت سنگین راه اندازی یک دکل به شما توصیه میشود با دکل بندهای بسیار مطمن در این زمینه همکاری کنید. توصیه می شود با شرکت های متخصص، دارای استاندارد و مجوزهای لازم در این زمینه مشورت کنید. سپس تمام مراحل نصب دکل از جانمایی اولیه تا نوع نصب و فونداسیون مناسب را با اصول مهندسی پیش ببرید. مجموعه تاورکو با سالها سابقه در زمینه تولید انواع دکل مخابراتی و اینترنتی ( دکل مهاری، دکل منوپل، دکل خود ایستا ) در تیپ های متفاوت . دارای دانش کافی و تجربه مناسب برای نصب و راه اندازی انواع دکل می باشد. جهت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید .

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط