تأثیر دکل‌های مخابراتی و تجهیزات نصب شده روی آنها  بر زیبایی شهری

واضح است که ساخت و سازها ی غیرهم شکل و عدم رعایت اصول شهر سازی و ساختمان سازی، زیبایی بصری شهرهای ما را تحت تاثیر قرار داده است. در این بین با پیشرفت تکنولوژی و رشد استفاده از اپراتورهای تلفن همراه، دکل های مخابراتی در تیپ های مختلف ( دکل خودایستا ، دکل منوپل ، دکل مهاری ) بر روی پشت بام این خانه ها نیز سر درآوردند و اصطلاحا مبلمان و چیدمان شهری را تحت تاثیر قرار دادند .

سه نمونه از زیباسازی‌های اجرا شده در شهر مشهد در تصویر زیر نشان داده شده است.

زیبا سازی شهر و دکل

زیبا سازی شهر و دکل

دکل های پشت بامی زیبا

با توجه به وزن سیستم موبایل ها و تجهیزات نصب شده بر روی دکل از قبیل انواع آنتن ها ( دیش، پارابولیک و گاها امنی )، نوع انتخاب دکل ها نیز منحصر می شود. به عنوان مثال بسیار نادر و عجیب می باشد که شما یک دکل خودایستا چهارپایه لوله و نبشی را بر روی پشت بام یک ساختمان مسکونی مشاهده کنید. اغلب از دکل های مهاری در تیپ های سبک تر مانند جی ۳۵ سه وجهی و چهراوجهی و بعضا از دکل های منوپل در تیپ های مختلف برای این منظور استفاده میشود . اما زیبایی شهر با نوع دکل ربطی ندارد . بلکه با تعداد و رشد قارچ گونه آن مرتبط است.

راه حل معضل نصب دکل های مخابراتی در شهر و تاثیر آن بر زیبایی شهر

دکل‌های مخابراتی بیش از ۱۰۰ سال و نوع موبایل این دکل‌ها، از 35 سال پیش در جهان قدمت داشته اند. همچنین از 30 سال قبل در ایران قدمت دارند و یکی از دلایل کم بودن شکاف فناوری بین ایران با جهان از منظر توسعه شبکه های سلولار موبایل، همین موضوع بوده است. که مشابه با سایر کشورهای جهان و با هدف توسعه سریع شبکه دسترسی رادیویی، از پشت بام های منازل نیز برای نصب دکل های موبایل استفاده شده است.

زیبایی بصری کوچه و خیابان‌های پایتخت از دغدغه های اپراتورهای موبایل نیز هست و در این راستا، اپراتورها مبادرت به تأسیس شرکت‌های مشترک با شهرداری‌ها کردند که با زیباسازی های هنری روی دکل‌ها، این امر را محقق کنند.

تاورکو تولید کننده انواع دکل های زیبای شهری

شرکت تاورکو نیز با سالها تجربه در حوزه و صنعت دکل های مخابراتی ، متعهد به زیبایی معابر شهری و مبلمان شهری می باشد. از این رو چنانچه مشتری برای زیبایی سازه دکل خود درخواستی ارائه دهد . با راهکارهای بکر این خدمت را در راستای چشم نواز کردن شهر انجام خواهد داد .

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط