دستگاه تست چاه ارت برای تست چاه ارت به دو صورت می توان عمل نمود :

۱توسط دستگاه ارت سنج

در این حالت برای تست چاه ارت دو عدد سوند که جزء لوازم جانبی دستگاه ارت سنج می باشد را در فاصله های مساوی بین ۵ تا ۱۰ متر و در یک راستا از چاه در زمین قرار دهید. لازم به ذکر است جهت تست دقیق ، این فاصله ها حتما برابر باشند بطوری که اگر سوند اول را در فاصله ۶ متری از چاه نصب نمودید سوند دوم را در فاصله ۱۲ متری از چاه و یا ۶ متری از سوند دوم نصب نمایید. سپس سه عدد پراپ دستگاه را به ترتیب به سیم ارت چاه و سوند اول و دوم وصل نموده و سپس چاه ارت را تست نمایید.

۲توسط یک عدد ترانسفورماتور ایزوله، یک عدد ولت متر و یک عدد آمپرمتر

در این حالت نیز مانند حالت قبل سوندها را در زمین قرار دهید سپس آمپر متر را با ثانویه. ترانس سری نمایید و یک سر آزاد ترانس را به سیم ارت چاه وصل نموده و یک سر آمپر. متر را به سوند آخر وصل نمایید. یکسر ولتمتر را به سیم ارت چاه و سر دیگر آن را به سوند اول وصل نمایید سپس اولیه. ترنس ایزوله را به برق ۲۲۰ ولت وصل نموده و مقدار ولت قرائت شده را بر مقدار عدد آمپر.متر تقسیم نمایید.مقدار بدست آمده مقاومت تقریبی چاه ارت شما می باشد.

تست چاه ارت

روش تست چاه ارت با ارت تستر یا تست چاه ارت با میگر به این شکل است که ۳ میله دارد یکی رو به سیم مسی که بالا آوردیم وصل میکنیم و ۲تای دیگر را در ۱۰ و۲۰ متر  بعد از چاه ارت به زمین میکوبیم و بعد مقاومت زمین را میگیریم . اما اگر ارت تستر موجود نبود میتوانیم با یک فیوز مینیاتوری ۱۰ آمپر چاه را مورد تست قرار دهیم به این صورت که یک سر فیوز را به برق و بعد فیوز را متصل میکنیم ویک سیم هم به چاه ارت وصل کرده و

در همان موقع به فیوز میزنید اگر فیوز قطع شد چاه ارت مقاومت قابل قبولی دارد. تست چاه ارت یا میله ارتر نباید با روش های قدیمی و مرسوم قدیمی چک کرد و سعی برآن باشد که با روش های جدیدتر ایت تست چاه ارت انجام شود. از جمله روش های خوبی که می توان برای تست چاه ارت مورد استفاده قرار داد و می توان به روش افت ولتاژ (fall of  potential )اشاره کرد.

جهت مشاوره و انجام کلیه خدمات دستگاه چاه ارت با شرکت تاورکو تماس بگیرید.

  1. StevEmbazy

    18 آبان 1398

    بسیار عالی

  2. StevEmbazy

    22 آبان 1398

    آیا دستگاه تست چاه ارت برای فروش هم دارید ؟

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط