دکل توزیع برق چیست ؟

برای انتقال نیرو ( در اینجا برق ) از دو روش زمینی و هوایی میشود استفاده نمود . به دلایل بسیاری انتقال برق هوایی بسیار بهتر میباشد . یکی از اصلی ترین اجزای خطوط انتقال نیرو از طریق هوایی برج یا دکل توزیع برق می باشد . این دکل ها دارای انواع مختلفی بر اساس تقسیم بندی های متفاوت می باشد . به طور مثال بر اساس نوع کاربرد به دو دسته : دکل های آویزی و و دکل های زاویه تقسیم میشوند یا بر اساس شکل ظاهری دکل انتقال برق به دو دسته خودایستا یا خرپایی یا مشبک و تک پایه یا منوپل تقسیم میشوند که در این مطلب برای شما به توضیح هرکدام خواهیم پرداخت .

 

انواع دکل توزیع برق

انواع دکل توزیع برق

دکل های مشبک ( خودایستا ) :

حتما در مسیر جاده های بین شهری به موازات مسیر ، دکل های عظیم الجثه مشبکی که کابل های برق را انتقال میدهند را ماشهده کرده اید . اصطلاحا به این قسم از دکل توزیع برق دکل مشبک و یا لتیس Lattice می گویند . این نوع دکل دارای مقاومت بسیار زیادی در برابر بادهای شدید و حتی زمین لرزه دارد . تولید این نوع دکل نیاز به طراحی و محاسبات بسیار دقیقی توسط طراح دکل می طلبد . با افتخار اعلام میشود شرکت تاورکو با سالها تولید دکل مخابراتی ، تکنولوژی و توانایی این نوع دکل را نیز دارا می باشد .

دکل مشبک خر پایی انتقال نیرو

دکل مشبک خر پایی انتقال نیرو

حال به بررسی انواع دکل توزیع برق  از نظر کاربرد می پردازیم : 

دکلهای آویزی (Suspension Towers):

هر زمان که مسیر انتقال برق مستقیم باشد یا نهایتا انحراف بسیار ناچیزی داشته باشد از این نوع دکل های توزیع برق استفاده میشود که به آن ها اصطلاحا Tangent یا دکل های عبوری میگویند ، زیرا در مسیر عبور قرار دارند .

دکلهای زاویه (Tension Towers):

اما اگر مسیر انتقال نیرو دارای زاویه یا پیچ و یا چرخشی باشد . به عنوان مثال اگر مسیر انتقال از کوهستان باشد ، در اینجا از دکل های زاویه ای استفاده میکنیم . زیرا بایستی خطوط انتقال را اتصال نقاطی با مسیر خطوط شکسته تشکیل دهیم . این نوع دکل از لحاظ بار و وزن و آهن مصرف شده سنگین تر از دکل های میان مسیری Suspension  می باشند .

لازم به ذکر است، دکلهای انتهایی (Terminal Tower) که در انتهای خط انتقال یا مناطق خاص استفاده می‌گردد بدلیل تحمل نیروهای یکطرفه، از نوع دکلهای کششی (Tension Towers) با بیشترین زاویه می‌باشند

TOWERCO

شرکت تاورکو با سالها تجربه در زمینه تولید انواع دکل مخابراتی از قبیل خودایستا ، مهاری و منوپل ، توانایی تولید و ساخت و طراحی انواع دکل خرپایی یا مشبک ، خودایستا و منوپل ، تک پایه و لتیس به منظور انتقال نیرو را دارا می باشد . کافیست با مشاورین ما تماس بگیرید .