دکل خود ایستا

 

خصوصیات قطعات در انواع دکل خود ایستا : کلیه دکل ها از جمله دکل ۴ پایه به صورت قطعات و اجزای از پیش ساخته شده هستند. که این قطعات می توانند به راحتی بهم مونتاژ شوند. موادی که در این قطعات استفاده می شود معمولا از فولاد ST37 می باشد. برای مقاومت بیشتر بعضی از قطعات خاص از فولاد ST44 یا ST52 استفاده می شود. برای طراحی فونداسیون دکل‌های مخابراتی میزان فشار وارد شده دکل بر فونداسیون و همچنین نوع خاک محل نصب دارای اهمیت می باشد.

قطعات این دکل از هم جدا می باشد و به صورت مجزا ساخته می شوند. سپس برای جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی توسط گالوانیزه گرم پوشش داده می شود. نصب قطعات این دکل آسان می باشد و می توان با استفاده از نقشه ای که همراه قطعات است. به راحتی آنها را بهم متصل نمود. پیچ و مهره‌ های دکل‌ ها اغلب از نوع پیچ های مقاوم گرید ۸٫۸ بوده و به صورت گالوانیزه گرم استفاده می شود.

دکل خودایستا

دکل خودایستا

 دکل خودایستا شامل موارد زیر می باشد:

 • خود ایستا ۳ پایه لوله نبشی
 • خود ایستا ۳ پایه تمام نبشی
 • خود ایستا ۴ پایه
 • خود ایستا ICB
 • خود ایستا RDS
 • خود ایستا NB

که در ادامه همه آن ها رو توضیح خواهیم داد.

دکل خودایستا

تاورکو تولید کننده انواع دکل های خودایستا ۳ پایه شامل دکل خودایستا ۳ پایه تمام نبشی و دکل خودایستا ۳ پایه لوله نبشی با استاندارد های روز دنیا و مخابرات ایران می باشد.

آئین‌نامه‌ها و استاندارد های استفاده از دکل خود ایستا

 1. آئین نامه ۲۸۰۰ ایران
 2. آئین نامه فولاد AISC
 3. استاندارد طراحی دکل‌های مخابراتی EIA-RS-222-f

فونداسیون برای دکل ها

طبق استاندارد EIA-RS-222-f برای دکل های مخابراتی دو نوع فونداسیون معرفی شده است:

 1. فونداسیون عمقی: در خود ایستا به دلیل بروز کشش در یکی از پایه‌ها به صورت پاشنه‌ ای و در منوپل بدلیل بروز گشتاور زیاد در پای دکل به صورت شمعی طرح می‌ شود.
 2. به دلیل مشکلات حفاری در زمین های سنگی فونداسیون ها به صورت گسترده و سطحی طراحی می شود. که بتواند گشتاور ناشی از واژگونی را به دلیل جرم بالای خود تحمل کنند.

طبق نقشه موجود تمام قطعات و اجزای دکل به صورت مجزا ساخته شده اند. و برای جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی این قطعات را با گالوانیزه گرم پوشش می دهند. پیچ و مهره‌های دکل‌ ها معمولا از نوع پیچ های مقاوم گرید ۸٫۸ می باشد.

با توجه به شرایط محل نصب دکل خود ایستا ۳ پایه ، نصب این نوع دکل ها با جرثقیل یا به وصورت دستی انجام می شود.

شرکت تاورکو به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان و ارائه دهندگان خدمات دکل های مخابراتی توانایی طراحی ،.ساخت و اجرای انواع دکل های مهاری در سراسر کشور ایران را دارا می باشد.

 

 

دکل خودایستا

دکل خودایستا

دکل مخابراتی

دکل های مخابراتی ترکیبی از سازه های فولادی هستند که برای حمایت از آنتن های مخابراتی و پخش آن ها طراحی شده اند.  ارتباط بی‌سیم برای اغلب بخش‌ها مانند شبکه‌های تلفن همراه، آنتن تلویزیون و نیز پخش رادیویی با استفاده از برج‌ های مخابراتی متصل است.

یک برج مخابرات کامل می‌ تواند به عنوان یک مجموعه کامل از ساختار های مکانیکی و واحد پردازش سیگنال الکترونیکی تعریف شود که برای اتصال ازطریق این برج‌ ها مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این دکل ها بسته به حوزه‌ ای که در آن واقع شده‌ اند و برای طرح‌ های مختلف ، می ‌توانند در ارتفاع متفاوت باشند .

این برج ‌ها می ‌توانند از محدوده بین ۱۵ تا۶۰ متر و همچنین بالاتر تغییر کنند. انواع مختلفی از دکل های مخابراتی وجود دارد و می توان آن‌ ها را بر اساس عملکرد ساختاریشان مانند دکل های خود ایستا ، دکل مهاری ، دکل منوپل طبقه‌ بندی کرد.

از دکل های مخابراتی برای امکان برقراری ارتباط میان مردم استفاده می‌ شود. برقراری ارتباط از طریق شبکه نیاز به آنتن بسیار بلند برای انتقال موثر و دریافت ارتباطات رادیویی دارد.

آنچه باعث تقاضای زیاد دکل شده است 

در صورت فقدان ساختمان‌ های بلند که آنتن‌ ها می‌ توانند بر روی آن نصب شوند . از برج‌ ها نیز می توان برای سوار کردن آنتن به کار برد. امروزه بازار مخابراتی تقاضای افزایش دکل های ارتباطی مخابرات را در مناطق روستایی و مناطق خارج از شبکه کرده است. افزایش سرعت شهرنشینی منجر به صعود ناگهانی در توسعه و نیز اتخاذ افزایش فن‌ آوری در نفوذ گوشی‌ های هوشمند شده ‌است. چرا که این افزایش در کاربرد سالانه داده‌ های بی‌ سیم از طریق شبکه‌ های بی‌ سیم در سراسر جهان وجود دارد.

 

دکل خودایستا

دکل خودایستا

این امر منجر به بهبود اقتصاد کلی ، به ویژه با توجه به مناطق روستایی باعث تسهیل افزایش درآمد شد. بنابراین ، افزایش نفوذ دکل های مخابراتی در مناطق روستایی و خارج از شبکه به عنوان یکی از عوامل محرک اصلی شد که برای این بازار  پیش‌ بینی می‌شود که امکان ایجاد شغل و کاهش نرخ بیکاری در این مناطق را فراهم می‌آورد.

می توان از شکل بالا مشاهده کرد؛ درجه شهرنشینی در سراسر جهان به ۵۵ % رسیده‌ است. این میزان شهرنشینی به افزایش نفوذ دکل های مخابراتی در مناطق روستایی و همچنین مناطق خارج از شبکه حق افزایش تقاضا برای دکل های مخابراتی را داده‌ است.

 

سایر عوامل افزایش دهنده درخواست دکل 

علاوه بر این ، افزایش پایگاه مشترک برای شبکه های تلفن همراه ، نیازمند یک زیرساخت ارتباطی تقویت شده است که خواستار استقرار بیشتر دکل ها است. به خصوص در سال‌های اخیر ، بازار مخابرات به دلیل رشد تاریخی در تعداد کاربران اینترنت و نیز پذیرش روبه ‌رشد گوشی‌های هوشمند در هر کشور توسعه‌ یافته و هم در مناطق در حال توسعه ، به سرعت در حال رشد ‌است.

با افزایش تعداد مشترکین تلفن همراه ، تعداد رو به افزایشی از ارائه دهندگان خدمات مخابراتی مطرح می‌ شود و به طور کلی  منجر به رشد مواجهه عمومی با امواج رادیویی از دکل های مخابراتی می‌ شود.

موارد استفاده در جهان 

( دکل خود ایستا خود یکی از انواع برجسته ترین دکل های موجود در پروژه های سراسر جهان است. در مقایسه با دکل مهاری،  آنها دارای مزایای متعددی هستند مانند ساخت آسان ، و عملیات و نگهداری راحت. با توجه به ویژگی های خطوط UHVDC ± ۸۰۰ کیلوولت در چین ،  دکل خود ایستا خود به نوعی دکل مرجع هستند. )

برای اطلاع از قیمت انواع دکل ها و محصولات و خدمات شرکت تاورکو می توانید با مشاورین فروش ما تماس حاصل نمایید تا به صورت کامل در رابطه با قیمت دکل خود ایستا به ما مشتریان عزیز مشاوره دهند و از قیمت روز مطلع شوید.

 1. DJEdwardses

  25 مهر 1398

  قیمت دکل خود ایستا به چه مواردی مرتبط است ؟

 2. MarkNourl

  30 آبان 1398

  تیپ های مختلف دکل خودایستا را هم شرح دهید بسیار عالی

 3. MarkNourl

  1 آذر 1398

  مطلب دکل خودایستا بسیار کاربردی بود ممنون

 4. StevEmbazy

  6 آذر 1398

  مقالات دکل خودایستا سایت شما بسیار مفید و کامل است لطفا در مورد محاسبه قیمت دکل خودایستا هم بگویید

 5. MarkNourl

  8 آذر 1398

  بسیار عالی مطلب راجع به دکل خودایستا

 6. StevEmbazy

  8 آذر 1398

  کاربردی بود ممنون

 7. StevEmbazy

  9 آذر 1398

  لطفا راجع به دکل خودایستا بیشتر مطلب بگذارید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط