دکل دوربین مداربسته از نوع منوپل (تک پایه) بوده و برای نصب دوربین مدار بسته در جهت افزایش بُرد دید دوربین و کاهش دسترسی غیرمجاز و همچنین ایجاد زاویه دید مناسب کاربرد دارند و با توجه به فضای کمی که اشغال می‌ کنند مد نظر قرار گرفته و در محیط‌ های شهری که زمین از ارزش بالایی برخوردار است استفاده می‌ شود.

ظرفیت باربری آنها محدود بوده و تنها با جرثقیل نصب می‌ شوند. بنابراین در محلی باید نصب شوند که امکان حرکت و نصب با جرثقیل وجود داشته باشد. بر اساس مورد استفاده آن در شرایط مختلف اقلیمی ( از نظر میزان شدت وزش باد یا قرار داشتن در کنار مسیر های پر ارتعاش ) و کاربرد آن در جا های مختلف، بسته به میدان دید مورد نیاز و نیز گاهی بر اساس سلیقه، در طول های مختلف طراحی و ساخته می شوند.

می تواند از جنس آهن با روکش گالوانیزه و یا بدون روکش بوده و یا حتی در شرایطی خاص از آلومینیوم و یا آلیاژ های دیگر استفاده نمود.

پیشنهاد می کنم قبل از ادامه این مقاله ابتدا با انواع این دکل ها و کاربرد دکل دوربین آشنا شوید و این مقاله را مطالعه کنید:

خصوصیات و کاربرد های دکل دوربین مداربسته

 

دکل دوربین مدار بسته

دکل دوربین مدار بسته

در این قسمت ، به ترتیب با انواع دکل دوربین مداربسته ،  دکل دوربین ترافیکی ، دکل دوربین اسپیددام و دکل منوپل آشنا می شویم.

نکاتی در مورد دکل دوربین مدار بسته

در صورت عدم رعایت استانداردهای تعیین شده جهت ساخت ، پایه دوربین دچار لرزش خواهد شد که این لرزش تاثیر مستقیمی بر کیفیت تصویر دوربین نصب شده بر روی دکل خواهد گذاشت. جهت جلوگیری از فرسودگی و زنگ زدگی ، این پایه ها معمولاً با گالوانیزه گرم (HOT DEEP GALVANIZED) پوشیده می شوند و یا بنا به سلیقه و سفارش مشتری از رنگ اپوکسی جهت زیباتر شدن و هماهنگی با محیط کاربری دکل استفاده می گردد .

دکل های دوربین معمولاً به صورت ساده و یا نردبان و سبد دار LADDER PLATFORM جهت سهولت سرویس دوربین ها طراحی ، ساخته و نصب می گردند . دوربین های نظارتی نصب شده بر روی پایه های مرتفع معمولاً بصورت وایرلس اجرا می گردند.

انواع دکل دوربین مدار بسته :

چندوجهی ، لوله ای ، مکعبی ، ماژولار

موارد استفاده از دکل دوربین مدار بسته به شرح ذیل می باشد :

 1. ساخت پایه جهت نصب دوربین سیستم های امنیتی و نظارتی ( دوربین های اسپیددام ، ثابت و …).
 2. ساخت پایه جهت نصب دوربین های کنترل مکانیزه محدوده طرح ترافیک (دکل دوربین ترافیکی ).
 3. ساخت پایه جهت نصب دوربین های ثبت تخلف راهنمایی و رانندگی .

دوربین مدار بسته برای چه افرادی تولید می شود؟    

در کلی ترین حالت ممکن ، دوربین مدار بسته و دکل های متناظر با آن ها ، توسط دو گروه سفارش داده می شوند. “سازمان های دولتی” و افراد حقیقی و حقوقی فعال در “بخش های خصوصی.” دولت ها برای مصارف اطلاعاتی ، تشخیص مجرم ، حفظ امنیت جامعه،  شناسایی افراد خطرناک و اموری از این دست به دکل و دوربین مداربسته احتیاج دارند.

برای یک لحظه فکر کنید که چنین تجهیزاتی وجود نداشتند ، شخصی با شما تصادف می کرد و صحنه را ترک می گفت با چه سندی امکان اثبات تخلف او وجود داشت ؟ این سطحی ترین مثال ممکن است و خود شما می توانید دقیق تر مساله را به سایر جنبه های زندگی افراد تعمیم دهید.

اما قسمت خصوصی هم کار چندان سبک و بی هدف انجام نمی گیرد. به خصوص در دهه های اخیر دولت دست به واگذاری بخش های گسترده ای کرده ، شرکت های بزرگ خصوصی در فعالیت های امنیتی ، مطالعاتی و مخابرتی حضور دارند. به همین دلیل ، چندی است که شرکت های تولید کننده دکل و سازه های فلزی ، نه تنها با سازمان های دولتی ، که با شرکت های خصوصی هم مراوده دارند.

 

دکل مدار بسته

دکل مداربسته

 شناخت انواع دکل ها و سازه های فلزی

در این قسمت ، به ترتیب با انواع دکل دوربین مداربسته ،  دکل دوربین ترافیکی ، دکل دوربین اسپیددام و دکل منوپل آشنا می شویم. در این بخش هم کار با بیان کلیات درباره دکل های مذکور آغاز می شود و سپس گام به گام هر نمونه را بررسی خواهیم کرد. پیش از آن ، از طریق پاسخگویی به یک سری سوال معمول ، زمینه سازی مطالعه مباحث تخصصی را انجام داده ایم.

چرا پایه و دکل دوربین ساخته می شود؟

دو دلیل عمده برای بهره گیری از پایه و دکل های دوربین برشمرده شده است. امر اول افزایش برد دید است و نکته دوم از بین بردن خطر دسترسی. به بیان ساده ، ما به دکل های دوربین احتیاج داریم به این خاطر که آن ها دوربین را در وضعیت بهتری قرار می دهند و از این طریق ، تصاویری دقیق ثبت و ضبط می شود.

همچنین ، از آن جا که این وسایل و تجهیزات قیمت های قابل توجهی دارند ، نمی توان آن ها را در دسترس عموم قرار داد و نیاز است غیر قابل لمس ، در ارتفاع یا اماکنی مشخص قرار گیرند. با این اقدام ، هم کیفیت عملکرد بالا می رود و هم ضریب ایمنی.

اگر به پارک ها ، استادیوم ها ، چهارراه ها ، معابر عمومی و سایر فضاهای این چنینی مثل نمایشگاه ها نگاه کنید، به وضوح حضور دوربین ها روی دکل های مذکور را مشاهده خواهید کرد. در همین راستا و در جهت پاسخ به سوالی که در عنوان این بخش قرار گرفته می توان گفت ، به پایه و دکل دوربین مداربسته برای امور حفاظتی و امنیتی ، فعالیت های نظارتی و مطالعاتی ، ترافیکی و ثبت تخلف و به طور کلی مشاهده عملکرد افراد نیاز داریم.

 

روند ساخت و نصب پایه و دکل چگونه است؟

دکل دوربین مداربسته به طور دقیق ، شبیه به یک سازه ، ساختمان یا برج برپا می شود. ابتدا مطالعه صورت می گیرد ، سایت یا فضا شناسایی می شود، بر مبنای مقصود و هدف اولیه طرح و نقشه ایجاد می شود ، سپس قطعات از پیش تولید شده سرهم می شوند (در سایت) و در آخر ، روی فونداسیونی مشخص ، تجهیزات برپا می گردند.

 

 

دکل نظارتی

دکل نظارتی

نوع دکل چگونه مشخص می شود؟

 

اگر متن را به دقت مطالعه کرده باشید به خوبی می دانید که ما از دکل دوربین مداربسته به طور کلی و سپس با عناوین  دکل دوربین اسپیددام ،  دکل دوربین ترافیکی و دکل منوپل نام برده ایم. این که در چه زمانی سراغ کدام دکل برویم و چه دوربینی را به خدمت بگیریم امری دلخواه نیست و بسته به نیاز ما متغیر است. به عنوان مثال ، دکلی که در یک مدرسه قرار می گیرد با دکلی که در استادیوم یا مصارف ترافیکی نصب می شود تفاوت دارند.

به طور کلی ، سه عامل زیر مشخص کننده نوع دکل خواهند بود:

 • زاویه و ارتفاع مطلوب ما برای تصویربرداری چه میزان است؟
 • با توجه به سایر دکل یا تجهیزات موجود در محل ، چه الزامات نمایی به ما وارد می شود؟
 • بسته به شرایط محیطی (مرطوب ، آفتابی یا بادخیز و دارای ارتعاش و غیره) چه جنسی مناسب است؟

 

دکل و سازه های مورد استفاده چه جنس هایی دارند؟

از نظر اقتصادی ، تنها می توان از آهن و آلیاژهای آلومینیوم دکل ساخت. زیرا هر انتخاب دیگری هزینه تمام شده را تا حد غیرقابل باوری افزایش می دهد. حال بسته به شرایط ، می توان گزینه های پیش رو را تغییر داد. به عنوان مثال ، اگر محیط اجرا مانند اکثر بخش های مرکز و شرق کشور خشک باشد ، به کارگیری دکل آهنی مشکلی نمی آفریند.

اما اگر بخواهیم در حاشیه خلیج فارس ، دریای عمان و دریای مازندران کار کنیم ، برای افزودن به عمر دکل و کاهش حداکثری اثر تخریبی رطوبت ، روکش گالوانیزه ضرورتی است غیرقابل انکار.

 

انواع دکل دوربین مداربسته کدام اند؟

دکل دوربین مداربسته را می توان بر اساس سطح مقطع و ظاهری که دارند به چهار دسته اصلی طبقه بندی کرد. دکل های لوله ای ، مکعبی ، چند وجهی و ماژولار کلی ترین نوع دسته بندی آن ها به شمار می آیند. نوع اول که همان دکل های لوله ای باشند را بسیار در کوچه و خیابان دیده اید.

به دلیل هزینه تمام شده پایین و ساختار مستحکم ، این دکل ها محبوب ترین هستند. دکل های مکعبی اما از پروفیل یا قوطی های آهن به وجود می آیند و نمونه های چند وجهی و ماژولار ، ساختار منحصر به فرد خود را دارند که در ادامه دقیق تر به آن ورود می کنیم.

 

دکل دوربین مدار بسته

دکل دوربین مدار بسته

آیا تا به حال درباره مزایای دکل دوربین مداربسته فکر کرده اید؟

 • سامانه های امنیتی نظارت تصویری چه کاربردی دارد؟
 • استفاده از سامانه های نظارت تصویری چه اهدافی را دنبال می کند؟
 • معماری و مولفه های اصلی یک سامانه نظارت تصویری بر چه اساسی تعیین می شود؟
 • دوربین های مدار بسته چگونه کار می کنند و چه کاربرد هایی دارند؟
 • برای انتخاب یک دوربین مدار بسته چه مشخصه هایی را باید در نظر گرفت؟
 • سامانه های مدرن چه مزایایی نسبت به سایر سامانه ها دارند؟
 • سامانه های هوشمند اعلام حریق چه عناصری را می توانند کنترل کنند؟
 • سامانه های هوشمند اعلام حریق چه کاربردی دارند؟
 • سامانه های امنیتی کنترل تردد چه کاربردی دارد؟
  اهداف استفاده از سامانه های کنترل تردد و شناسایی خودکار چیست؟
 • معماری و مولفه های اصلی یک سامانه شناسایی خودکار چیست؟
 • برای انتخاب یک سامانه شناسایی خودکار چه بخشی را باید در نظر گرفت؟

 

چرا به دکل دوربین مداربسته احتیاج داریم؟

ما نه تنها به دوربین های مداربسته درجه یک احتیاج داریم، بلکه دکل دوربین مداربسته، دکل دوربین اسپید دام، دکل دوربین ترافیکی و دکل منوپل، اجزایی هستند که آسایش روزمره انسان مدرن را به همراه می آورند. هرچند که شاید بیان واضحات و بدیهیات به نظر برسد.

اما در این قسمت، ابتدا گوشه ای از ظرفیت هایی که دوربین های مدار بسته دارند و انسان مدرن به آن وابسته است را تشریح کرده و سپس سراغ معرفی و نحوه عملکرد هر یک از اجزای نصب و بهره برداری آن ها می رویم. به واقع، در ابتدا کارآیی و ضرورت توجه به دوربین های مداربسته بیان می شود و سپس، هر جز به تفکیک عملکرد، زیر ذره بین قرار می گیرد.

 

پایه دوربین مدار بسته

پایه دوربین مدار بسته

 

کاربردهای دکل دوربین مداربسته و سیستم های نظارتی

دوربین های مداربسته با نام های espionage و counterintelligence و surveillance شناخته می شوند. این دوربین‌ها به طور عمده برای نظارت یا مانیتورینگ رفتار افراد به کار می روند. همچنین جمع آوری داده ، به دست آوردن اطلاعات لازم برای ماموریت های مشخص ، هدایت اجتماع و محافظت از مردم در برابر حمله های گوناگون (تروریستی و غیره) امری است که به طور دقیق و در سطوح بالا مورد نیاز است.

 

حال نحوه نظارت و بهره گیری از ظرفیت این ساخته های جدید دست بشر به اشکال مختلفی صورت می گیرد. گاهی مانند دوربین های ترافیکی، نظارت به صورت همزمان، کامپیوتری و ثبت و ضبط است؛ گاهی صرف جمع آوری داده، دوربینی برای ذخیره تصاویر قرار داده می شود و در مواردی هم به یک دوربین ساده با قابلیت رصد همزمان بسنده می شود. به همین منوال می توان گفت، تکنولوژی به کار رفته در این ساخته های دست بشر، از یک دوربین و دریافت کننده تا تجهیزات پیچیده مجهز به هوش مصنوعی متغیر است.

 

یعنی زمانی که شما چراغ قرمزی را رد می کنید و دوربین به صورت هوشمند با ثبت تصویر و پلاک خودرو، تخلف را ثبت می کند یک دوربین به کار رفته و هنگامی که در فروشگاه، استادیوم یا محلی عمومی حضور دارید، دوربینی دیگر رفتار شما را زیر ذره بین دارد. مخلص کلام اینکه، بسته به نیاز، تکنولوژی مورد استفاده متغیر است. و در ادامه خواهیم دید که این تغییر نیاز، تفاوت دکل و تجهیزات را در پی خواهد داشت.

کاربرد انواع دکل دوربین مدار بسته

در عصر جدید که هدف از اقدامی کاستن از نیروی کار انسانی است وظیفه نگهبانی و مراقبت تمام وقت نیز به منظور کاهش هزینه و افزایش ضریب اطمینان بر عهده دوربین های نظارتی و حفاظتی مانند دوربین اسپید دام ، دوربین پلاک خوان و تردد و … سپرده شده است . اما به منظور افزایش برد دید این دوربین ها از انواع دکل دوربین مدار بسته استفاده میشود . نصب در ارتفاه دوربین های حفاظتی بر روی پایه دوربین مدار بسته  علاوه بر خارج از دسترس بودن و آسیب پذیر شدن باعث افزایش برد و زاویه دید دوربین میگردد . در این مقاله شما را با انواع دکل منوپل مورد استفاده برای دوربین مدار بسته  ، قیمت دکل دوربین و نحوه نصب دکل و سایر اطلاعات مربوط به این مقوله آشنا میکنیم .

 

"<yoastmark

انواع دکل دوربین مدار بسته

دکل دوربین مداربسته اساسا یک نوع از دکل منوپل تک پایه می باشد. این نوع دکل در تیپ های : مکعبی ، ماژولار ، لوله ای و چند وجهی ساخته و تولید میشود . معمولا برای این پایه نگهدارنده دوربین یک دستک نیز تعبیه میشود . تا با نصب دوربین بر روی دسته دکل خصوصا در جاده ها . نقاط کور بهتر تحت پوشش قرار بگیرند . دکل دوربین حداقل از ارتفاع 2 متر ساخته میشود و بسته به محیط نصب دکل تا ارتفاع 30 متر نیز تولید میشوند .

البته این ارتفاع در باد های 100 کیلومتر بر ساعت ممکن است لرزشی در اندازه تقریبا 2 سانتی متر ایجاد کند .

جنس و ساختار انواع دکل منوپل دوربین

اصولا انواع دکل دوربین مدار بسته  از جنس آهن ساخته میشود که با پوشش گالوانیزه نیز صیقل داده میشود . اما بنا بر سفارش مشتری میتوان با آلمینیوم و یا اگر محیط مرطوب نباشد با آهن سیاه نیز تولید شود . که این موارد در قیمت دکل دوربین تاثیر مستقیم دارد . همچنین گاها طبق سفارش مشتری دکل دوربین برای دکل نردبان و یا بر اساس نیاز مشتری با بازو یا همان دستک ساخته میشود . پیش تر اشاره شد که دکل دوربین از نوع دکل منوپل تک پایه می باشد و زیر مجموعه ای از دکل های منوپل می باشد .

 

دکل منوپل دوربین

دکل منوپل دوربین

نصب انواع پایه دوربین

نصب دکل دوربین بستگی به موارد زیادی دارد از جمله ارتفاع ، مکان و جهت نصب دکل دوربین حفاظتی . همچنین می‌توان به میزان میدان دید مورد نیاز، جهت وزش باد، جهت تابش نور خورشید، وجود ارتعاشات و امواج در محیط مورد نظر و… اشاره کرد. ضمنا هنگام نصب دکل دوربین نظارتی باید دقت داشت که نور خورشید مستقیما به دوربین نتابد و دوربین کمترین لرزش را برای ثبت تصاویر امنیتی و حفاظتی داشته باشد .

قیمت دکل دوربین امنیتی

شرکت TOWERCO با سالهای تجربه در امر تولید انواع دکل مخابراتی از قبیل دکل خودایستا ، دکل منوپل و دکل مهاری . یکی از عمده ترین فعالیت های خود در سالهای اخیر را به خط تولید دکل منوپل تک پایه یا همان پایه دوربین اختصاص داده است . بنابراین برای آگاهی و اطلاع از انواع قیمت دکل دوربین حراستی و امنیتی  و همچنین خدمات نصب دکل و پشتیبانی و نگهداری از این نوع دکل منوپل، می توانید با کارشناسان فروش ما از طریق تماس با خط تلفن ویژه ۹۲۰۰۱۰۲۹ و یا تماس از طریق صفحات مجازی ارتباط برقرار کنید.