دکلدکل مهاری

دکل مهاری

دکل مهاری از انواع دکل های مخابراتی می باشد که برای اولین بار توسط کمپانی ROHN در طرح های دکل مهاری G35 و دکل مهاری G45 طراحی و تولید گردید .

حرف G در مقابل عدد نشان دهنده قاعده دکل مهاری می باشد که به طور مثال در دکل G35 یعنی فاصله لوله های اصلی از یکدیگر ۳۵ سانتیمتر و در دکل G45 این فاصله ۴۵ سانتیمتر می باشد.

بدنه اصلی دکل از لوله و میلگرد ساخته شده و توسط سیم مهار مفتولی به زمین و یا تکیه گاه مستحکم دیگری متصل می گردد.

دکل مهاری G35
دکل G35

دکل مهاری G35

دکل مهاری G45
دکل G45

دکل مهاری G45

پایه های اصلی دکل از لوله بدون درز به قطر ۳ سانتیمتر و ضخامت ۲ میلیمتر .و اتصالات بین لوله ها از میلگرد ساده به ضخامت ۱۰ میلیمتر  می باشند که به صورت زیگزاگ مابین لوله ها طبق استاندارد در ۸ ردیف به صورت پله جهت استحکام و سهولت بالا رفتن از دکل توسط جوش CO2 به هم متصل می گردند.

هر قطعه ۳ متری از دکل که به آن سکشن گفته می شود، پس از مونتاژ و اتمام ساخت با گالوانیزه گرم پوشش داده می شود تا برای مدت زمان طولانی از خوردگی و زنگ زدگی محافظت شود .

این نوع دکل به دلیل وزن پایین ، بیشتر برای نصب بر روی ساختمان ها در فضای شهری جهت نصب آنتن های سبک مخابراتی و دیش های کوچک اینترنتی استفاده می شود. قیمت دکل مهاری با توجه به سبک بودن وزن آن بسیار کمتر از دکل های خود ایستا و دکل های منوپل می باشد .

انواع دکل های مهاری به طور کلی شامل مدل های زیر می باشد :

جدول دکل مهاری G35

جدول دکل مهاری G35
جدول دکل G35

جدول دکل مهاری G45

جدول دکل مهاری G45
جدول دکل G45

جدول دکل مهاری G45 چهاروجهی

دکل مهاری G45
دکل G45

 

دکل مهاری G65 لوله نبشی:

دکل های G65 و G80 برای بارگذاری های سنگین تر و بیشتر برای فضای خارج از شهر جهت نصب در ارتفاعات ۹۰ متر تا ۱۲۰ متر طراحی و تولید می شود .

این نوع از دکل ها هر ۹ متر و در بعضی مواقع هر ۶ متر توسط سیم مهار در ۳ جهت با زوایای ۱۲۰ درجه مهار می شوند که در اصطلاح دکل با متعلقات ۹ متر مهار و دکل با متعلقات ۶ متر مهار گفته می شود .

فاصله پایه مهار دکل (نقطه اتصال مهار ها به تکیه گاه از بیس دکل) می بایست حداقل ۳۰% ارتفاع نهایی دکل باشد .

نصب مهاری در ارتفاعات مختلف معمولا به صورت دستی و با استفاده از ابزار مخصوص این کار انجام می گیرد.

مزایای مهاری :

  • وزن کم
  • قیمت ارزان
  • نصب آسان
  • قابلیت نصب بر روی پشت بام خانه ها

معایب مهاری :

  • اشغال فضای زیاد
  • ظرفیت بارگذاری کم

شرکت تاورکو انواع دکل های G35 ، G45 و G45 چهاروجهی را در ۳ تیپ A ، B و VIP طراحی و تولید می نماید که هر یک از این مدل ها برای بهره برداری های گوناگون در نظر گرفته شده است .

دکل های VIP بیشتر برای شرکت ISP همانند شاتل ، آسیاتک ، رسپینا ، پارس آنلاین ، صبانت و … که از دکل به عنوان پاپ سایت های ارتباطی خود استفاده می نمایند و تعداد زیادی آنتن بر روی دکل نصب می کنند در نظر گرفته شده است .

اجزای دکل شامل:

سکشن ، بیس پلیت ، انکر ، تاج دکل ، پیچ و مهره دکل ، سیم مهار ، کرپی ، مهارکش ، گوشواره ، صفحه تعادل ، پیچ و مهره مهارکش ، پیچ و مهره صفحه تعادل ، میله مهار ، صفحه تک سوراخ و کمربند مهار می باشد.

دکل مهاری

دکل مهاری

در چین ، دکل های مهاری به طور گسترده در پروژه های خط انتقال ± ۵۰۰ کیلو وات استفاده می شد. تجربه های فنی اثبات شده در تجزیه و تحلیل مکانیکی، ساخت و ساز،  نصب و راه اندازی دکل ، و خط رشته ای برای این نوع دکل ها وجود دارد. دکل های مهاری دارای انواع دکل های ساده، ساخت آسان و وزن کمتر از دکل های تکی است که باعث می شود مصرف فولاد و هزینه های ساخت و ساز را کاهش دهد و بیشتر آنها در منا طقی که عملیات و تعمیر و نگهداری مناسب است ، مانند تپه های کم عمق و بیابان ها استفاده می شود. با این حال، دکل های مهاری به دلیل اقداماتی که برای محافظت از طناب ها در برابر آزادگی و سرقت انجام می شود ، برای عملیات و نگهداری نامطلوب است ؛ در ضمن ، دکل های مهاری دارای پایه های گسترده ای برای افراد ، انتخاب محدودی از سایت ها برای موقعیت های دکل هستند، که معمولا به هزینه های بالاتری نسبت به دکل های حمایت خود منجر می شود.

با در نظر گرفتن ویژگی های خطوط UHVDC ± ۸۰۰ KV در چین، از یک طرف ، به دلیل اینکه دکل ها از دکل های ۵۰۰+ کیلو وات بالاتر هستند ، طناب ها بیش از حد طولانی هستند (یک طناب تنها معمولا حدود ۱۰۰ متر است) که برای سفت کردن طناب ها نامطلوب است ؛ از سوی دیگر ، با توجه به ارتفاع بزرگ این دکل ها، طناب ها به علت بارهای باد و یخ حساس به سست شدن می شوند و باعث می شود عملیات و تعمیر و نگهداری مشکل تر شود. علاوه بر این ، به عنوان خطوط ± ۸۰۰ کیلوولت عموما تحت بارهای بسیار بزرگتر از خطوط ± ۵۰۰ KV قرار می گیرند، طناب ها به شدت تحت تأثیر قرار می گیرند تا انواع خاصی از افراد و اتصالات مورد نیاز باشد.

با در نظر گرفتن ویژگی های خطوط UHVDC ± ۸۰۰ KV در چین ، از یک طرف ، به دلیل اینکه دکل ها از دکل های ۵۰۰+ کیلو وات بالاتر هستند ، طناب ها بیش از حد طولانی هستند (یک طناب معمولا حدود ۱۰۰ متر است) که برای محکم کردن طناب ها نامطلوب است ؛ از طرف دیگر ، با توجه به ارتفاع بزرگ این دکل ها ، طناب ها به علت بارهای باد و یخ به مرور سست می شوند و این باعث می شود عملیات و تعمیر و نگهداری مشکل تر شود. علاوه بر این ، به عنوان خطوط ± ۸۰۰ کیلو ولت عموما تحت بار های بسیار بزرگتر از خطوط ± ۵۰۰ KV قرار می گیرند ، طناب ها به شدت تحت تأثیر قرار می گیرند تا انواع خاصی از طناب ها و اتصالات مورد نیاز باشد. بنابراین توصیه نمی شود که از دکل های متحرک در پروژه های انتقال UHVDC ± ۸۰۰ کیلو ولت در چین استفاده شود.

برای اطلاع از قیمت این مدل از دکل با شرکت تاورکو تماس حاصل نمایید.

دکل مهاری

امتیاز کاربران: 4.9 ( 3 رای)
برچسب ها

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن