دوربین های نظارتی چیست ؟ 

در بسیاری از سازمان ها ، ادارات ، شرکت ها و اماکن به منظورت نظارت بیشتر و دقیق تر دوربین های مداربسته ای جهت نظارت بر روال کار کارکنان و رفت و آمد های صورت گرفته نصب میشود. برخی محیط ها مانند کارخانه جات به دلیل وسعت محیط کارخانه نیاز مبرمی با دکل دوربین نظارتی یا پایه دوربین نظارتی جهت نصب و جانمایی این دوربین ها به شدت حس میگردد . در این مقاله تا حدودی در باره دکل دوربین نظارتی یا همان دکل دوربین مدار بسته که از انواع دکل منوپل میباشد و کاربرد آن برای شما میگویم . در انتها برای دریافت قیمت دکل دوربین با کارشناسان ما تماس بگیرید .

دکل دوربین چیست ؟ 

کلا دوربین های نظارتی و مدار بسته را به دو نوع میتوان نصب کرد . یک نوع نصب بر روی دیوار یا سقف می باشد . یک نوع نصب بر روی پایه دوربین یا دکل دوربین می باشد که این پایه میتواند خود به صورت یک میله ساده باشد یا به صورت یک سازه مهندسی شده و با کیفیت باشد .

 

دکل دوربین مدار بسته

دکل دوربین مدار بسته

اهداف نصب دوربین مداربسته روی دکل یا پایه نگهدارنده

 • به حداکثر رساندن زاویه دید دوربین
 • به حداقل رساندن نقاط کور
 • افزایش برد دید دوربین مداربسته
 • افزایش دقت تخمین سرعت وسایل نقلیه و خودروها
 • افزایش دقت و کارایی دوربین های مداربسته پلاک خوان
 • دور از دست دسترس بودن افراد خرابکار
 • افزایش کارایی و بهره‌وری تصاویر ضبط شده توسط دوربین‌ها
 • کنترل بیشتر روی محیط و افزایش قدرت مانور دوربین های اسپیددام یا PTZ

 

موارد استفاده از دکل دوربین 

 • حافظتی
 • نظارتی
 • ثبت تخلفات
 • کنترل محدوده ترافیک زوج و فرد

 

دکل دوربین

دکل دوربین

مزیت استفاده از دکل دوربین 

و اما نصب دوربین مدار بسته بر روی دکل دوربین نظارتی دارای چه مزیتی است ؟ اولا شما با نصب دوربین در ارتفاع بالاتر و غیر قابل دسترس بودن ، دوربین را از خطر سرقت و آسیب رسیدن در امان نگه میدارید . دوما نصب در ارتفاع زاویه دید بسیار بیشتر و بهتری به شما خواهد داد .همچنین به عنوان مثال در یک کارخانه برخی از نقاط به دلیل وسعت محیط کارخانه دیوار یا مکان مناسبی برای نصب دوربین پیدا نمیشود . در تمام این شرایط بهترین راه حل استفاده از دکل دوربین نظارتی میباشد .

ارتفاع دکل دوربین از ۲ متر شروع میشود و بسته به مکان نصب، شرایط آب و هوایی، میدان دید و همچنین درخواست سفارش دهنده تا ۳۰ متر افزایش پیدا می کند. در ضمن لرزش نوک این نوع دکل ها معمولا کمتر از ۲ سانتیمتر در باد ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت لحاظ می‌شود. لازم به ذکر است که طراحی دکل برای هر سرعت بادی و با در نظر گرفتن هر مقدار لرزشی امکان پذیر می باشد.

ویژگی های یک دکل دوربین خوب 

به صورت معمول یک نصاب دوربین میتواند دوربین مدار بسته را بر روی هر سطح و یا میله ی موجودی نصب کند . اما چنانچه صرفا شما نیاز به یک دکل مختص به دوربین داشتهه باشید . بهترین پیشنهاد استفاده از دکل های منوپل می باشد . و برای ساخت و تولید یک دکل دوربین نظارتی چند عامل بسیار مهم میباشد . از جمله :

 • سرعت باد منطقه
 • جنس خاک محل نصب
 • زاویه تابش آفتاب
 • ارتفاع مورد نیاز برای نصب دوربین
 • میزان بارندگی در منطقه

تاثیر مهم این عوامل یاد شده در میزان لرزش دوربین و کیفیت تصاویر ظبط شده بسیار نمایان می شود . از این رو پیش از سفارش و خرید دکل دوربین نظارتی حتما با کارشناس متخصص در این زمینه مشاوره کنید .

 

انواع دکل دوربین مداربسته:

دکل لوله ای: این نوع از دکل ها عموما از لوله های سیاه یا گالوانیزه آهنی ساخته می شوند. مقاومت این نوع از دکل ها نسبت به فشارهای فیزیکی و با توجه به شکلشان به مراتب بیشتر از انواع دیگر می باشد و به علت ساده بودن آن استفاده از این نوع از دکل ها رایج تر بوده و معمولا تا ارتفاع ۱۰متر نیز ساخته می شوند و نوع ساخت آن معمولا به شکل L یا به شکل T تا حدی پیچیده تر خواهد بود.

دکل مکعبی: ساخت این نوع از دکل ها، کم هزینه تر بوده و معمولا توسط قوطی یا پروفیل های آهنی ساخته می شوند و معمولا به شکل L یا T شکل تولید می شوند و به علت مقاومت کمی که نسبت به فشارهای فیزیکی دارند، در ساخت از ارتفاع ۶متر بیشتر ساخته نمی شوند.

 

دکل دوربین نظارتی

دوربین نظارتی

دکل چند وجهی:

این نوع از دکل ها، نوع حرفه ای دکل های دوربین مداربسته محسوب می گردند. این دکل ها از ترکیب سازه های کوچک جوش داده شده ساخته شده اند که معمولا قاعده ای ۶ یا ۸ وجهی دارند. ساختار عمودی دکل به صورت یک مخروط می باشد که مقاومت فیزیکی آن در مقابل باد و ضربات فیزیکی به شدت افزایش می دهد. این دکل ها در انواع شکل و ساختاری، ساخته می شوند و هزینه ساخت آنها به مراتب بیشتر از دکل های لوله ای و مکعبی می باشد.

دکل ماژولار:

این نوع از دکل‌ها که به دکل های مخابراتی شباهت زیادی دارند در شرایط بادخیز مورد استفاده قرار می گیرند و علیرغم داشتن مقاومت فیزیکی بالا نسبت به وزش باد در مقابل ضربات فیزیکی بسیار آسیب پذیرند.

برای اطلاع از قیمت انواع دکل ها و محصولات و خدمات شرکت تاورکو می توانید با مشاورین فروش ما تماس حاصل نمایید تا به صورت کامل در رابطه با قیمت دکل دوربین نظارتی  به ما مشتریان عزیز مشاوره دهند و از قیمت روز مطلع شوید.