تعریف دکل منوپل 

دکل منوپل یکی از انواع دکل های خودایستا میباشد . با این تفاوت که تک پایه است . دکل منوپل در دو نوع لوله ای و چند وجهی ( منوپل شش وجهی ، منوپل هشت وجهی و … )  ساخته میشود . در دکل های منوپل لوله ای که خود نیز شامل دو نوع طراحی و تولید دکل میشود . در ساده ترین حالت ورق مورد نظر برای ساخت دکل خم شده به حالت لوله تبدیل میشود و سپس با جوشکاری در مسیر یک خط مستقیم دکل به حالت لوله ای تبدیل میشود . در حالت دیگر دکل لوله ای که به دکل اسپیرال نیز معروف است مسیر جوش منحنی مارپیچ در طول دکل   میباشد که برای این منظور میبایست ورق فولادی با فرمول خاصی خم کاری بشود که شامل هزینه ای بیشتر خواهد شد .

 

دکل منوپل هشت وجهی

دکل منوپل هشت وجهی

دکل منوپل چند وجهی

اما نوع دیگر تولید دکل منوپل ، دکل چند وجهی میباشد . که شاما دکل های منوپل شش وجهی ، دکل منوپل هشت وجهی ، دوازده وجهی ، شانزده وجهی و 18 وجهی میباشد . در این نوع از تولید دکل ، بر روی ورق به وسیله دستگاه خم ورق خط تا های مشخصی با فواصل مشخص ایجاد میشود و سپس دو سر ابتدای و انتهای دکل توسط دستگاه جوشکاری به یکدیگر متصل میشوند . البته سطح مقطع و بالای دکل دارای تفاوت خاصی میباشند که این اعداد بر اساس فرمول های محاسباتی در زمان طراحی دکل به دست می آید .

مزایای وجه های دکل

وجود وجههای بیشتر در یک دکل منوپل تعاریف و مزایای خاص خود را دارد . اما بدیهی ترین دلیل ایجاد وجه یا سطح در دکل های منوپل کم کردن سطح بادگیر دکل میباشد . به عنوان مثال اگر یک دکل منوپل با قطر یک متر را در نظر بگیریم و این دکل یک بار با شش وجه و یک بار با هشت وجه تولید شود در حالت دکل منوپل هشت وجهی سطوح و وجه ها یا هریک از اضلاع دکل هشت وجهی کمتر از اندازه آن در دکل منوپل شش وجهی خواهد بود و همین طور در یک منوپل دوازده وجهی سایز اضلاع کمتر از اضلاع یک دکل منوپل هشت وجهی خواهند بود . و این کم بودن سایز اضلاع و یا وجه های دکل ، مزیتی  است برای دکل منوپل .

دکل دوربین مداربسته منوپل چند وجهی پروزه اینترنت پردیس 3

دکل دوربین مداربسته منوپل چند وجهی پروزه اینترنت پردیس 3

و اما این مزیت چیست ؟ هر چه سطح دکل کوچکتر باشد مسلما بادگیر بودن دکل و تاثیر باد منطقه ای بر دکل کمتر خواهد شد و به طبع لرزش دوربین کمتر خواهد شد . که این عامل بسیار مهم می باشد در پایه های دوربین مداربسته . به همین دلیل است که دکل های لوله ای کمترین میزان بادگیر بودن را دارا می باشند .

تولید و قیمت دکل منوپل چندوجهی 

عوامل زیادی در تولید یک دکل تاثیر دارند که به طبع تک تک این عوامل نیز در قیمت تمام شده دکل تاثیرگذار نیز خواهند بود . مثلا هر چه اضلاع دکل بیشتر باشد به دلیل خم کاری بیشتر روی ورق ، قیمت دکل نیز افزایش خواهد یافت . مثلا قیمت یک دکل هشت وجهی از یک دکل دوازده وجهی کمتر خواهد بود ( در شرایط برابر از لحاظ قط و ارتفاع دکل ) . خالی نیست لیستی از عوامل موثر در تولید و قیمت دکل را یادآوری کنیم :

  • ارتفاع دکل چند وجهی
  • ضخامت ورق
  • تعداد قطعات
  • نوع قطعات
  • دهنه پایین به بالا
  • تعداد سفارش
  • هزینه نیروی انسانی
  • فنداسیون دکل چند وجهی
  • نقشه دکل چند وجهی
  • عرض دکل

 

تاورکو

شرکت تاورکو با تجربه های بسیار در پروژه های دکل منوپل و نصب و به بهره برداری رساندن دکل های چند وجهی ، آمادگی این را دارد تا هرگونه مشاوره ای به شما در راستای تولید و ساخت یک دکل چند وجهی برای رفع نیاز های مد نظر شما ، به صورت رایگان ارائه دهد . کافیست با مشاورین ما تماس بگیرید .

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط