دکل پرچم چیست؟

 

پرچم نماد و رکن اساسی هر کشور ، نظام و حتی هر سازمان ، شرکت و شبکه می باشد. پس اهتزاز آن در مکانی بلند جهت نمایش عظمت و اعتبار آن پرچم نیازمند سازه ای به نام دکل پرچم می باشد .

 

دکل پرچم

دکل پرچم

دکل پرچم : 

این نوع دکل، از نوع دکل های منوپل بوده و دارای تنوع ابعادی و مشخصات عملکردی زیادی هستند. دکل‌ های تک‌ پایه یا منوپل به دکل‌ هایی گفته می‌ شود که به صورت تک‌ پایه باشد. این دکل‌ ها با مقاطع چند وجهی ساخته می‌ شود.

هر سکشن معمولاً ۶ متر می باشد و دهنه پایین از دهانه بالایی بزرگتر می باشد. این نوع دکل‌ ها بر روی یک پایه استوار بوده و لنگر زیادی در پای دکل وجود دارد. لرزش این دکل‌ ها به تناسب بقیه دکل‌ ها بیشتر می‌ باشد. این نوع دکل‌ ها با توجه به فضای کمی که اشغال می‌کنند مد نظر قرار گرفته و در محیط‌ های شهری که زمین از ارزش بالایی برخوردار است استفاده می‌ شود .

 

نصب دکل پرچم 

 

تنها با جرثقیل نصب می‌ شود بنابراین در محلی باید نصب شود که امکان حرکت و نصب با جرثقیل وجود داشته باشد. ما در یک دسته بندی کلی می توان پایه پرچم ها را به دو دسته لوله ای و چند وجهی تقسیم نمود. برج پرچم های لوله ای که جهت کار گازی به صورت سری در کنار معابر و خیابان های درون شهری و بر روی پل ها استفاده می شود. دکل پرچم های چند وجهی که به صورت تک در میادین نظامی و غیر نظامی و همچنین در امکان مرتفع طبیعی نظیر تپه ها که قابلیت دیده شدن از فواصل دور را دارند استفاده می شود. جهت جلوگیری از فرسودگی و زنگ زدگی ، این پایه ها معمولاً با گالوانیزه گرم (HOT DEEP GALVANIZED) پوشیده می شوند ، یا بنا به سلیقه و سفارش مشتری از رنگ اپوکسی جهت زیباتر شدن و هماهنگی با محیط کاربری دکل استفاده می گردد.

 

مشخصات فنی:

 

  • بدنه از جنس فولاد ST37 با مقطع چند ضلعی ، که به صورت هرم ناقص قطر آن از پایین به بالا کم می شود.
  • ضخامت ورق و قطر پایین و بالای پایه بر اساس محاسبات سازه ای ، مطابق آیین نامه ۵۱۹ مبحث ششم طراحی می گردد.