دکل گالوانیزه چیست ؟

همانطور که حتما میدانید دکل های مخابراتی اعم از دکل خودایستا ، دکل مهاری ، دکل منوپل برای افزایش مقاومت در برابر شرایط جوی و رطوبت بعد از تولید به بخش گالوانیزه فرستاده میشوند و در وان گالوانیزه غوطه ور میشوند تا آلیاژی از روی و مواد دیگر ( که در مقالات گذشته توضیح مفصلی راجع به آن داده ایم ) بر روی سکشن دکل قرار بگیرند و سطحی نازک از این آلیاژ ها برروی دکل مخابراتی قرار گیرد تا دکل گالوانیزه شود . امروز راجع به ابزاری به نام گالوومتر که وسیله ای برای سنجش میزان ضخامت دکل و روکش فلزات میباشد میگوویم .

این فرآیند کمک میکند تا دکل گالوانیزه در برابر رطوبت و شرایط چوی مانند خوردگی و پوسیدگی و زنگ زدگی مقاومت بیشتری پیدا کند .

 

گالوومتر یا ضخامت سنج گالوانیزه

گالوومتر یا ضخامت سنج گالوانیزه

روش اندازه گیری مقدار گالوانیزه بر روی دکل

روشهای متنوع بسیاری در گذشته وجود داشته است روش های غیر علمی و منسوخ شده ای مانند استفاده از آهن ربا و … اما امروزه با پیشرفت علم و ساخت تجهیزات برای سنجش روکش یک دکل گالوانیزه از ابزاری به نام گالوومتر استفاده میشود . البته این دستگاه نام های مختلفی بنا به کاربرد آن در بازار دارد . نام های مانند : ضخامت سنج و پراب و …

گالوومتر یا ضخامت سنج فلز چیست ؟ 

وسیله ای است که به وسیله آن میتوان بدون خراشیدن یا از بین بردن روکش روی فلز میتوان ضخامت آن روکش را به صورت میکرون تخمین زد . در گالوومتر های پیشرفته میتوان بر اساس نوع آلیاژ روکش که از جنس روی است یا هر نوع دیگر این برآورد را تخمین زد . همچنین از دیگر کاربرد های گالوومتر علاوه بر ضخامت سنجی دکل گالوانیزه به مواردی همچون محاسبه میانگین، انحراف معیار، ماکزیمم، مینیمم اشاره کرد .

 

سنجش ضخامت گالوانیزه بر روی دکل گالوانیزه 

کوتینگ (Coatting) میزان پوشش روی در دو سطح صفحه فولاد و واحد آن gr/m2 می باشد . همان طور که قبلا ذکر کردیم هر دستگاه ضخامت سنج گالوانیزه یا گالوومتر دارای مشخصات و قابلیت های مختلفی می باشند که برای صنایع مختلف استفاده های گوناگونی دارند.که مرغوبترین آن ها تولید کشور های کره جنوبی  و آلمان و ایلات متحده هستند . و محصولاتی که ساخته شده در کشور چین هستند نیازمند دقت بیشتری به هنگام خرید می باشند، زیرا امکان دارد محصولاتی را پیدا کنید که تقلبی و نامرغوب می باشند و امکان دارد پس از مدتی آن ها خراب شوند.

دکل گالوانیزه

دکل گالوانیزه

نحوه کار گالوومتر

هر دستگاه ضخامت سنج گالوانیزه یا گالوومتر دارای حافظه ی مخصوص، صفحه نمایشی برای مشاهده ی نتایج اندازه گیری و میزان اندازه گیری هایی برحسب ماکزیمم، مینیمم و میانگین می باشد.

در صورتی که جدید ترین مدل از دستگاه ضخامت سنج رنگ را تهیه کرده باشید متوجه خواهید شد که این دستگاه ها دارای پورت USB می باشند و می توانند به سیستم کامپیوتری و نرم افزار متصل گردند.

نکته ی آخر در خصوص خرید دستگاه ضخامت سنج یا گالوومتر و فلز مورد نظرتان این است که در نظر داشته باشید این دستگاه حتما دارای گارانتی و خدمات پس از فروش باشد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط