چرا دکل را گالوانیزه میکنند ؟‌

گالوانیزه کردن دکل در وهله اول برای افزایش مقاومت سازه فلزی دکل در برابر پوسیدگی ، خوردگی و زنگ زدگی صورت میگیرد. شاید تمام این موارد ذکر شده برای رنگ کردن دکل نیز مصداق داشته باشد. اما تفاوت های نیز بین این دو سبک می باشد که در این مطلب به آن میپردازیم و البته گاها گالوانیزه کردن دکل و رنگ کردن دکل مکمل یکدیگر خواهند بود. دکل های گالوانیزه از پایداری و مقاومت بیشتری برخوردارند. البته دکل گالوانیزه انواع مختلف دارد که در ادامه بررسی می کنید.

 

گالوانیزه

گالوانیزه

انواع دکل گالوانیزه و کاربردهای آن :

گالوانیزه سرد :

این نوع گالوانیزه بیشتر برای مصارف خانگی همچون شیرآلات و دسته و پایه مبلمان اداری کاربرد دارد. در این روش یک پوشش تک جزئی، به صورت مایع با ویسکوزیته بالا تهیه و به راحتی بوسیله قلم مو رنگ آمیزی، پیستوله و یا غلطک قابل اجرا می باشد و به سهولت بوسیله یک میله فلزی یکنواخت شده و آماده مصرف می شود. استفاده از این روش به عنوان پوشش دکل های مهاری و کلا دکل های مخابراتی و خطوط انتقال نیرو باعث حفاظت و افزایش مقاومت این سازه های فلزی در برابر خورندگی و زنگ زدگی می شود و دکل گالوانیزه مناسب ارتفاع های بالاتر می باشد.

گالوانیزه گرم :

گالوانیزه گرم که بیشتر برای مصارف صنعتی کاربرد دارد ، شامل مراحلی همچون چربی زدایی و تمیزکاری ، اسیدشویی ، شستشو ، فروبردن قطعه در فلاکس مناسب و پیش گرم نمودن سکشن دکل قبل از غوطه ور کردن آن درون حوضچه روی مذاب گالوانیزه میباشد . در این مرحله از آن جهت که روی در حالت مذاب دارای سیالیت بیشتری میباشد چسبندگی بسیار بیشتری با سطح آهن سکشن دکل در مرحله سانتریفیوژ ایجاد می گردد.

 

رنگ آمیزی دکل های مخابراتی یا گالوانیزه کردن دکل های مهاری

موارد و دلایلی که برای لزوم گالوانیزه کردن دکل ذکر شد در اینجا مصداق پیدا میکند. برای رنگ کردن یا گالوانیزه کردن دکل مزایا و معایب خاصی وجود دارد که با توجه به تصمیم کارفرما و شرایط میبایست تصمیم صحیح تر اتخاذ شود.

به طور مثال زیبایی ظاهر در رنگ آمیزی دکل بسیار بیشتر از گالوانیزه میباشد و اینکه قابلیت رنگ آمیزی پای دکل و در محل پروژه در هر مکانی مقدور میباشد. از طرفی گالوانیزه کردن دکل خصوصا در نوع گرم آن از لحاظ کیفیت قابل مقایسه با رنگ آمیزی دکل نمیباشد.

 

رنگ آمیزی دکل

رنگ آمیزی دکل

شاید بهترین تصمیم استفاده از هر دو آنها باشد٬ یعنی هم گالوانیزه و هم رنگ .  برای کسب قیمت گالوانیزه و هزینه رنگ کردن دکل مخابراتی و مشاوره های بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید .

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط