ساخت دکل منوپل

در ساخت دکل منوپل حرفه ای و با ابعاد بزرگ تجهیزات حرفه ای نیز نیاز است . از جمله این تجهیزات میتوان به دستگاه جوش زیر پودری یا Submerged arc welding ، که به اختصار SAW ( جوشکاری زیر پودری ) خوانده می‌شود اشاره کرد . که در تولید دکل منوپل و یا سایر سازه های فلزی بسیار کاربردی است . در این مقاله برای شما به معرفی این دستگاه و مزایای جوش زیر پودری در خط تولید دکل منوپل اشاره خواهیم کرد .

 

دستگاه SAW یا جوش زیر پودری چیست ؟

دستگاه SAW نوعی جوشکاری قوسی را انجام میدهد که اصطلاحا به آن زیر پودری گفته میشود . و دلیل آن این است که جوش کاری زیر گودری متشکل از مواد معدنی صورت میگیرد که شاید بتوان گفت کار همان الکترود را میکند . اما این نوع جوشکاری در صنایع به خصوص در تولید دکل منوپل که نیاز است دو طرف یک دکل منوپل لوله ای با قطر بالا و یا دکل منوپل چند وجهی به یکدیگر متصل شوند . کاربرد بسیار مفیدی دارد . به این صورت که سرتاسر مسیر مورد نیاز با سیم جوش که از جنس فولاد زنگ نزن با روکش مس می باشد صورت میگیرد .

دستگاه جوش زیر پودری

دستگاه جوش زیر پودری

جوش زیر پودری یا SAW چگونه شکل میگیرد ؟

انتهای سیم جوش داخل مواد روانساز قرار می گیرد. روکش مسی انتقال جریان الکتریکی راسرعت میدهد و مواد روانساز یا همان پودر جاهای از دکل را  که قرار است جوش شود را می پوشاند. قبل از انجام جوشکاری یک لایه نازک از پودر فلاکس روی سطح دکل منوپل قرار می گیرد. قوس در امتداد خط اتصال حرکت می کند. بعد از انجام جوشکاری پودر اضافی توسط دستگاه مکشی همچون جاروبرقی به یک قیف نگهدارنده برگردانده می شود. لایه های سرباره ذوب شده باقی مانده روی دکل مخابراتی از جوشکاری را کاربر یا اپراتور دستگاه SAW به راحتی از بین میبرد . زمانیکه قوس به طور کامل با لایه فلاکس پوشیده می شود ،مصرف حرارت به شدت کاهش می یابد. این امر یک راندمان حرارتی بالا به میزان 60٪ آماده میسازد .

این نوع جوشکاری در خط تولید دکل منوپل به سه روش می تواند انجام پذیرد :

الف ) روش نیمه خودکارجوشکاری زیر پودری

ب ) روش خودکار جوشکاری زیر پودری

ج ) روش جوشکاری زیر پودری ماشینی

تفاوت این سه روش بیشتر شامل دخالت نیروی انسانی یا کاربر در انجام جوش زیر پودری است .

جنس پودر مورد استفاده در این نوع جوشکاری در تولید دکل منوپل از چیست ؟

این پودر از مواد معدنی گدازنده دانه ای شکل اند که شامل اکسیدهای منگنز، سیلیسیم ، تیتانیوم ، آلومینیم ، کلسیم ، زیرکونیم ، منیزیوم  و دیگر ترکیبات مثل فلوئورید کلسیم (CaF2) می باشند. فلاکس به طور ویژه ای فرمول بندی شده که با نوع معینی از سیم الکترود سازگاری داشته باشد تا ترکیب فلاکس و سیم جوش ،خواص مکانیکی مطلوب را بسازد. یک تجربه رایج این است که اگر فلاکس ها به فلز جوش منگنز و سیلیسیم، اضافه کنند، به آنها به عنوان فلاکس فعال رجوع می شود که مقدار منگنز و سیلیسیم اضافه شده از ولتاژ قوس و شدت جریان جوشکاری تاثیر می پذیرد.

تجهیزات تولید دکل منوپل

تجهیزات تولید دکل منوپل

مزایای استفاده از جوش زیر گودری در تولید دکل منوپل

در ساخت دکل مخابراتی و سایر سازه های فلزی استفاده از این نوع جوشکاری به دلایلی همچون : جوشکاری بدون دود و جرقه های بسیار شدید و مشتعل ، عدم نیاز به نیروی کار جوشکار بسیار حرفه ای ، صرفه جویی در زمان و سرعت بالا ، رسوب الکترود با بازدهی بالا ، جوشکاری با سطحی بسیار مسطح و هموار ، نرخ‌های رسوب بالا ، عمق جوش بسیار بالا ، بسیار مرود پسند تر می باشد .

معایب استفاده ازجوشکاری پودری  :

اولا که این نوع جوشکاری برای همه نوع فلز مناسب نمی باشد ، معمولا این روش جوشکاری برای فولاد ضد زنگ ، فولاد کم کربن ، فولاد ساده و این قبیل فلزات مناسب است . همچنین طرح اتصال و شکل گرده مناسب نباشد و یا مواد جوش به درستی انتخاب نشده باشند . ترک انقباضی اتفاق می افتد .

ضمنا اگر بر روی سطح جوشکاری که در اینجا همان تولید دکل منوپل می باشد . منابع هیدورژن مانند روغن ، آب و آۀودگی های فلاکس الکترود موجود باشد . رخداد ترک هیدروژنی پدید می آید که یک فرایند کند است و برخلاف ترک انقباضی که بلافاصله پس از جوش ظاهر می شود ایجاد آن تا روزها پس از جوش نیز میتواند ادامه یابد.

کاربرد های به جز ساخت دکل منوپل :

علاوه بر خط تولید دکل منوپل در کشتی سازی ، واگن سازی ، مخازن ذخیره و مخزن های تحت فشار ، ساخت سازه های سنگین و تولید تیر ورق نیز از این روش جوشکاری استفاده می شود .

تاورکو تولید کننده انواع دکل مخابراتی از جمله دکل خودایستا و دکل مهاری آمادگی خود جهت انجام انواع دکل منوپل سفارشی با نقشه های اختصاصی را اعلام میدارد . جهت آگاهی بیشتر با کارشناسان فروش ما تماس حاصل  نمایید .

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط