سیستم صاعقه گیر (Lightning Protection  ) :

هدف از نصب صاعقه گیر حفاظت از سیستمها و افراد در برابر صاعقه و ایجاد مسیری مطمئن جهت انتقال جریان عظیم صاعقه به زمین می باشد ، در این سیستمها رادهای هوائی وظیفه جذب صاعقه و هادیهای نزولی وظیفه انتقال  جریان را به شبکه ارتینگ به عهده دارند. سیستم صاعقه گیری که به درستی طراحی و نصب شده باشد امنیت جانی افراد و ایمنی تجهیزات را بدنبال خواهد داشت.

بر اساس تحقیقات بطور متوسط در هر ثانیه بیش از پنجاه صاعقه به زمین اصابت  می نماید و خسارات جانی و مالی فراوانی  بر جای می گذارد بطور کلی حوادثی  که توسط صاعقه پدید می آید به دو گروه تقسیم می شوند.  یک-حوادثی که به سبب برخورد مستقیم صاعقه بوجود می آید. دو-حوادثی که به سبب اثرات غیر مستقیم صاعقه بوجود می آید. وقتی به یک سازه یا یک ناحیه مشخص صاعقه اصابت می کند می تواند سبب  خسارات قابل توجهی که معمولا با آتش  همراه است شود.

 

صاعقه گیر دکل

صاعقه گیر دکل

چگونگی عملکرد یک صاعقه گیر الکترونیکی ( ESE ) :

اینگونه از صاعقه گیرها انرژی مورد نیاز خود را بطور طبیعی از میدان الکتریکی اتمسفر دریافت می کنند و شدت این میدان در هنگام طوفان چندین کیلو ولت بر متر است.
میله های پایینی این صاعقه گیر، با جذب این بارها باعث ذخیره انرژی مورد نیاز در واحد جرقه زن (Triggering Unit) می شوند.
درست قبل از وقوع صاعقه، شدت میدان الکتریکی سریعا افزایش می یابد و این تغییرات به سرعت توسط صاعقه گیرکشف و به واحد صاعقه گیر ارسال می شود. در این زمان انرژی ذخیره شده با کمک جرقه به نوک میانی تخلیه و منجر به یونیزاسیون محیط اطراف می شوند .

چگونگی عملیات یونیزاسیون در نوک صاعقه گیر :

آزاد سازی کنترل شده یون : واحد جرقه زن(TRIGGERING) شرایطی را ایجاد می کند تا چشمه جوشانی از یون(کرونا) در اطراف میله نوک تیز فراهم شود. دقت عمل این واحد باید به گونه ای کنترل شده باشد که آزاد سازی یونها را درست چند میکرو ثانیه قبل از وقوع تخلیه صاعقه صورت دهد.
حضور حجم وسیع بارهای الکتریکی در اطراف صاعقه گیر و ازدیاد ناگهانی میدان الکتریکی محیط قبل از صاعقه، باعث می شود که زمان تولید کرونا ( (corona effect triggeringبسیار کوتاه شود.

صاعقه گیر دکل

صاعقه گیر دکل

صاعقه گیر باید طوری طراحی شده باشد که عملاً حمله ای که از نوک برقگیر به ابر می رود زودتر از حملاتی باشد که از هر نقطه مرتفع دیگری ممکن است به ابر فرستاده شود بدین معنی که صاعقه گیر باید نقطه ترجیحی دریافت صاعقه در محیط تحت حفاظت باشد.

 

قطعات مورد نیاز در سیستم صاعقه گیر SK-3:

– صاعقه گیر الکترونیکی ، جنس بدنه استیل ضد زنگ
– پايه نصب صاعقه گير با پوشش ضد زنگ
– کلمپ اتصال تسمه به صاعقه گير
– کلمپ اتصال صاعقه گير به پایه
– کلمپ مخصوص اتصال سیم مسي به پایه صاعقه گیر
– کلمپ مخصوص اتصال تسمه مسي به پایه صاعقه گیر
– بست مخصوص سیم مسي به بدنه سازه
– بست مخصوص تسمه مسي به بدنه سازه
– تسمه مسي
– سیم مسی
– جعبه تست مقاومت زمين به انضمام سکسيونر قطع زمين
– شمارنده صاعقه
– دريچه بازديد چاه ارت چدني
– مواد شيميايي کاهنده مقاومت زمين
– صفحه مسی
– راد مسی

 

مشخصات سيستم صاعقه گیر :

– لوازم و تجهيزات مورد استفاده دراین سيستم برابر با استانداردهاي بين المللي ومعتبر جهاني همچون NFC17-102, BS 6651, NFPA 780, IEC 61024 میباشد .
– روش نصب سيستمهاي مذكور نيز با ضوابط و معيارهاي مندرج در استاندارهاي نامبرده مطابقت مینمايد .
– پايه هاي هوائي برقگير شامل يك ميله نوك تيز و يك پايه مجهز به سيستم اتصال هادي نزولي باشد .
– لوازم و تجهيزات انتقال جریان از جنس مس ، آلياژ مس يا فولاد ضد زنگ میباشد .
– جنس فوقاني برقگيرها مقاوم دربرابرگازهاي خورنده صنایع بوده و مناسب براي حرارتهاي˚c50 میباشد .
– دكل برقگيرها از دکل خود اتكا میباشد .
– كليه بست ها از آلياژ مس يا فولاد ضد زنگ میباشد.

 

شرایط یک صاعقه گیر خوب :

– امکان انتخاب شعاع حفاظتی گسترده
– دستیابی به کیفیت و تکنولوژی برتر روز
– بهره گیری از سیستم عملکرد کاملا مستقل و خودکفا (بدون احتیاج به نور،باد،باطری و غیره…….)
– عمر طولانی
– یکپارچگی محور اصلی صاعقه گیر از نوک آن تا نقطه اتصال به هادی میانی
– هم در شرایط واقعی و هم در شرایط آزمایشگاهی صحت و عملکرد آن به تایید رسیده باشد.

 

حفاظت در برابر این خطرات  توسط صاعقه گیرهای الکترونيکي فراهم میگردد. این سیستم درست قبل از حدوث صاعقه بطور طبيعي محتوي الکتريکي اتمسفر بطور ناگهاني افزايش یافته و اين تغيير وضعيت توسط واحد جرقه زن حس و کنترل مي شود .

صاعقه گيرهاي الکترونيکي انرژي موجود در هواي متلاطم پيش از طوفان را که حدود چندين هزار ولت بر هر متر است جذب و در واحدهاي جرقه زن ذخيره مي نمايد و در نهايت واحد جرقه زن با تخليه بار الکتريکي خازنها بين الکترودهاي فوقاني و الکترود مرکزي اش هواي اطراف را يونيزه مي کنند شرکت مهندسین مشاور پایا بنیان صنعت با در اختیار داشتن افراد متخصص و نرم افزارهای محاسباتی پیشرفته طرح و جانمایی استاندارد قرار گیری صاعقه گیر را برای پروژه های مختلف ارائه مینماید.

 

توجه : 

برای اطلاع از قیمت انواع دکل ها و محصولات و خدمات شرکت تاورکو می توانید با مشاورین فروش ما تماس حاصل نمایید تا به صورت کامل در رابطه با قیمت صاعقه گیر دکل به شما مشتریان عزیز مشاوره دهند و از قیمت روز مطلع شوید. همچنین خدماتی همچون نصب صاعقه گیر بر روی دکل را نیز می توانید از ما بخواهید .

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط