اجرای فونداسیون دکل

 

فونداسیون دکل مبنای طراحی فونداسیون‌ های دکل‌ های مخابراتی جهت لهیدگی و واژگونی استوار است. در استاندارد EIA-RS-٢٢٢-F برای فونداسیون‌ ها حداقل عمق طی فرمول‌ هائی تعریف شده با توجه به این که دکل‌ ها در برابر وزش باد مستعد واژگونی هستند مقرون به صرفه‌ ترین نوع فونداسیون‌ها، فونداسیون‌های عمقی می‌باشد که در دکل‌ های خود ایستا بدلیل بروز کشش در یکی از پایه‌ها به صورت پاشنه‌ ای و در دکل‌ های منوپل بدلیل بروز گشتاور زیاد در پای دکل به صورت شمعی طرح می‌ شود. در این مطلب راجع به اجرای فونداسیون دکل در محل و به صورت پیش ساخته نیز خواهیم گفت .

در زمین‌ های سنگی به دلیل مشکلات حفاری فونداسیون‌ ها به صورت سطحی و گسترده طرح می‌ شود که به دلیل وزن بالای خود بتواند گشتاور ناشی از واژگونی را تحمل کند.

فونداسیون دکل

فونداسیون دکل

اجرای فونداسیون دکل

فونداسیون دکل بخشی از سازه می باشد که بار و فشار وارد از نقاط مختلف دکل و همچنین بار های اضافی را به زمین منتقل می کند .

اجرای بتن مگر یا بتن نظافت :

بتن مگر قبل از بتن ریزی اصلی به ضخامت ۱۰ – ۱۵ سانتی متر و با عیار۱۵۰ کیلو گرم سیمان در متر مکعب اجرا می شود.

دلایل اجرای بتن مگر :

۱) برای جلوگیری از آلوده شدن و جذب آب بتن اصلی شالوده
۲) برای ایجاد سطحی صاف و مسطح برای بتن ریزی شالوده (رگلاژ کف پی)

با توجه به پلان فونداسیون دکل و دتایل های آن تعداد میل گرد های طولی و تقویتی و همچنین شماره آن ها و میل گرد های خاموت و شماره و فواصل آن ها از هم ( c.o.c) در پلان http://www.towerco.ir فونداسیون دکل محاسبه و آورده شده است.

در این محاسبه که توسط آن به تعدادی که در نقشه داده شده میل گرد هایی طولی روی خرک یا زمین قرار گرفته و به طول لازم برش داده می شوند و توسط خاموت ها میل گرد های پایینی طولی و بالایی به هم وصل می گردند و همچنین آرماتور های مش بندی هم به طول های لازم برش داده شده و به صورت شبکه بندی روی هم قرار گرفته و توسط سیم آرماتور بندی بسته شده و در محل زیر ستون ها قرار می گیرند بعد از اینکه آرماتور بندی قسمتی از کلاف پایینی آماده شد آن را در محل قرار داده و قالب بندی را انجام می دهند

 

اجرای فنداسیون دکل

فنداسیون دکل

قالب بندی فونداسیون دکل :

قالب آجری :

که بهترین حالات قالب بندی است زیرا بعد از بتن ریزی دوباره می توان از آجر ها استفاده کرد و همچنین شکل پذیری بالای آن قابلیت عمده ای برای قالب آجری به حساب می آید بدین ترتیب که به عرض مورد نظر همچنین ارتفاع در نظر گرفته شده برای فونداسیون یک دیوار آجری معمولاً ۲۰cm اجرا می کنند.و قسمتهای داخلی آن را با پلاستیک می پوشاند تا آب بتن توسط آجرها جذب شده هم آجرها بعداً.راحتر از بتن جذب شوند ولی برای کلافهای قایم و فوقانی از قالب آجری نمی توان استفاده کرد .

قالب تخته ای :

که بیشتر برای کلافهای قایم و فوقانی مورد استفاده قرار می گیرد و برای کلافهای تحتانی هم .اگر مقرون به صرفه باشد و همچنین قالب تخته ای موجود باشد می توان استفاده کرد و تخته ها قبل .از قالب بندی روغن کاری می شوند تا هم آب بتن توسط تخته ها جذب نشود هم قالب ها .راحت تر از بتن جدا شوند که همان کار پلاستیک در قالب آجری را انجام می دهد .

قالب فلزی :

از قالب فلزی هم می توان برای کلاف تحتانی استفاده کرد ولی برای پروژه های کوچک مقرون به صرفه نیست. این قالب ها هم قبل بسته شدن روغن کاری می شوند ولی در اینجا جذب آب دیگر مد نظر نیست .

– حالتی هم است که خاک منطقه به عنوان قالب عمل می کند در این موارد پی را به عرض و عمق مورد نظر کند بعد دیواره های پی را با پلاستیک می پوشانند و زمین خود نقش قالب را ایفا می کند و نیازی به قالب نیست و عایق بندی به علت این است .که آب بتن جذب نشده و نسبت آب به سیمان بتن تغییر نکند .

بتن ریزی فونداسیون دکل

در دکل های کوچک بتن ریزی توسط دست و بدون ویبراتور و بتونیر انجام می گیرد و طرح اختلاط بتن در اینجا نقشی ندارد و کارگران به صورت تخمینی میزان شن و ماسه و سیمان و حتی عامل مؤثر بتن یعنی آب تعیین و بتن را تهیه و آماده می کنند و بتن ریزی به صورت تکه تکه انجام می گیرد و در بعضی موارد بتن قسمتی از فونداسیون ریخته شده و بعد از چند روز فاصله قسمت های دیگر اجرا می شود که یک عیب بزرگ برای قسمت مهمی از یک دکل به شمار می رود در دکل های با اهمیت های بیشتر شاهد طرح اختلاط بتن تخمینی و بتونر هستیم .

بدین صورت که میزان شن و ماسه برای یک کیسه و محاسبه شده و آن را به وزنی که یک بیل معمولی می تواند از شن یا ماسه برداشته شود تقسیم می کنند و تعداد بیل هایی که از شن و ماسه باید در مخزن بتونر برای یک کیسه سیمان ریخته شود مشخص می شود.

میزان آب را هم به وزن یک سطل تقسیم کرده و تعداد سطل های آب برای یک کیسه سیمان ۵۰ کیلو گرمی به دست می آید. به طور مثال : ۳۵ بیل شن ، ۴۰ بیل ماسه ، ۱کیسه سیمان و دو سطل آب نمونه ای از طرح اختلات بتنی برای یک ساختمان با اهمیت که از لحاظ کار بری یک ساختمان مسکونی آپارتمانی بود می توان نام برد.

با توجه به آکس بندی که در پلان فونداسیون دکل صورت پذیرفته ودر آن که ارتفاع داده شده است در چندین نقطه از پی ساختمان میگرد هایی را می کارد و توسط شیلنگ تراز به ارتفاع داده شده در پلان فنداسیون که معمولاً آن را با (۰ ۰ .۰ ± ) نمایش می دهند. علامت ها ی را می زنند که ارتفاع( ۰ .۰ ± ) یا از زمین کناری بلند تر است در آن صورت ارتفاع مربوط به زمین با علامت منفی نوشته شده و یا پایین تر از زمین کناری است .که درآن صورت با علامت مثبت نوشته می شود .

پس از آن که علامت گذاری تمام شد بر طبق آکسی در نقشه آورده شده ریسمانی در یک آکس طولی و یک آکس عرض می بندند به طوری در محل قرار گیری بیس پلیتها دو ریسمان کاملاً بر هم عمود باشند که محل برخورد دو ریسمان وسط بیس پلیت خواهد بود و ریسمان ها در اینجا نقش تراز راهم بازی می کنند چون دو طرف ریسمان به یک تراز بسته شده است.

با کار تمام بیس پلیت های یک آکس کاملاً به موازات هم و در تر از یکدیگر قرار می گیرند. زیرا اگر بیس پلیت ها در یک تراز نباشند به همان ترتیب سقف ساختمان نیز تراز نخواهد بود و این یک ایراد بزرگ برای ساختمان به شمار می رود .

بعد از عملیات بتن ریزی بیس پلیتها مجدداً باز و دوباره ملات نرمه زیر آن می ریزند و توسط پیچها تراز می کنند یعنی عملیات هوا گیری انجام می دهند چون احتمال دارد هنگام بتن ریزی بتن کاملاً زیر پلیت را پر نکرده باشد .

 

 

اجرای فونداسیون دکل

اجرای فونداسیون دکل

انواع فونداسیون دکل :

۱) فونداسیون منفرد یا تک
۲) فونداسیون نواری
۳) فونداسیون رادیه ( گسترده )

اجرای فونداسیون منفرد یا تک :

با توجه به کاربری ساختمان ، بار های وارده و مکانیک خاک و این که ساختمان در منطقه زلزله خیز قرار دارد یا نه عرض و ارتفاع و طول پی زیر هر ستون مشخص می شود که یک مکعب است و این پی ها توسط کلاف های افقی که معمولاً از مقطع کوچکتری برخودارند به هم وصل می شوند تا پی ساختمان پیوسته عمل کند و بعد عملیات آرماتور بندی و مش بندی طبق آنچه در ساختمان بنایی تو ضیح داده شد انجام می پذیرد .

فونداسیون منفرد :

در این جا چیزی به نام شناژ نداریم و عرض و ارتفاع مقطع چه زیر بتن و چه در قسمت های دیگر یکسان است ولی در نوع یک طرفه ، همانطور که از اسمش پیدا است در یک جهت پی منفرد ولی در جهت نواری است .

فونداسیون نواری :

فنداسیون نواری دو طرفه و نواری یک طرفه است که بر حسب موقعیت جغرافیایی منطقه و زلزله خیز بودن منطقه و بارهای وارده در روی فنداسیون از نوع یک طرفه یا دو طرفه استفاده می شود که نوع دو طرفه یا مشبک نسبت به نوع یک طرفه قوی تر است .

فونداسیون رادیه ( گسترده) :

در برخی موارد بر اساس بار های وارده و این که منطقه زلزله خیز و یا خاک مقاومت کافی ندارد عرض پی های نواری دو طرفه یا مشبک به قدری بزرگ می شود که مجبور هستی کل کف ساختمان آرماتور بندی و بتون ریزی کنیم که به آن پی رادیه یا گسترده گفته می شود و در مناطق ما برای ساختمان های بزرگ از این نوع پی استفاده می شود .

 1. StevEmbazy

  11 آبان 1398

  هزینه اجرای فونداسین دکل تقریبا چقدر میشه ؟

 2. Davidgaura

  28 آبان 1398

  ممنون بابت مقاله خوب و مفید سایتتون در ورد فونداسیون دکل

 3. OksanaGinge

  2 آذر 1398

  ساخت فونداسیون دکل چقدر زمان و هزینه میبرد ؟

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط