دکل های پشت بامی در تهران 

خیلی وقت است که هنگام رانندگی در شهر تهران و گذر از کوچه و خیابان های شهر و یا هنگام تماشای شهر از بلندی بام نمای شهر عجین شده است . با دکل های مخابراتی مانند شاخک های ناموزونی . این تصویر نه چندان خوشایند تصویر دکل های مهاری یا دکل خودایستا و دکل منوپل های است با چراغ دکل آن که وظیفه آنتن دهی موبایل و اینترنت محله و محیط شما را دارند و یا برای برقراری ارتباطات رادیویی بین شعبات سازمان ها و شرکت ها هستند . اما این دکل های پشت بامی معضلی به نام مخل زیاسازی شهر را به وجود آورده اند .

چراغ های چشمک زن بر روی این دکل پشت بامی ها

همچنین شب هنگام چراغ های قرمز رنگی که در صنعت دکل به چراغ دکل معروف هستند بر نوک این دکل پشت بامی ها خود نمایی میکنند . هدف از نصب این چراغ ها که به دو صورت چراغ دکل کابلی که با برق کار میکنند و چراغ دکل سولار یا چراغ دکل خورشیدی که نیروی خود برای روشنایی را در طول روز از نور خورشید ذخیره میکنند ، موجود می باشد . برای جلوگیری از برخورد اشیا پرنده و سایر پرندگان در ساعات تاریکی شب می باشد .

 

دکل پشت بامی

دکل پشت بامی

چرا دکل پشت بامی ها رشد پیدا کردند ؟

سالها پیش شرکت های اپراتوری اینترنت و موبایل پشت بام خانه ها را درقبال مبلغی معادل 3 تا 5 میلیونن تومان اجاره می کردند تا در قبال آن دکل اینترنت یا دکل مخابراتی خود را برا آنتن دهی بهتر و پوشش بیشتر منطقه بر روی پشت بام نصب کنند . کم کم این روال سرعت گرفت و تعداد زیادی از دکل های پشت بامی رشد قارچ گونه ای داشتند تا جایی که دیگر در خیابانی از تهران نیست که نتوانید یه ساختمان با یک دکل مهاری یا دکل خودایستا و یا دکل منوپل بربالای آن پیدا کنید .

مکان یابی دکل های مخابراتی بر چه اساس است ؟

معمولا اپراتور ها برای مستقر کردن دکل خودایستا و یا دکل مهاری خود بلند ترین ساختمان یک محدوده که دارای ضعف پوشش دهی است را انتخاب میکنند . تا به اصطلاح فنی چتر وایرلسی گسترده بر آن منطقه گستردگی بیشتری را تحت پوشش خود قرار دهد .

ولی برای برقراری لینک رادیویی بین دو نقطه برای سازمان ها بدین صورت عمل میشود که بین این دو نقطه منطقا یک خط راست ترسیم میشود و بلندترین مانع در روی این خط و بین این دونقطه به مکانی برای نصب دکل پشت بامی انتخاب میشود. یا اگر فاصله بین این دونقطه برای برقراری یک ارتباط رادیویی به قدری زیاد باشد که تجهیزات نتوانند با هم لینک شوند یک نقطه در این بین به عنوان یک ایستگاه تقویت در نظر گرفته میشود .

البته امکان سنجی دکل امری است بسیار پیچیده تر و با اصول بیشتر که در این مقال نمیگنجد .

مسئول سارمان دهی دکل پشت بامی کیست ؟

از شهرداری و شورای شهر تا وزارت بهداشت و سازمان تظیم مقررات هر یک به نوعی متولی رسیدگی به این معضل دکل پشت بامی هستند اما از آنجا که تا کنون رسما اثبات و اعلام نشده است که ضرر امواج تجهیزات مخابراتی برای انسان ها مضر است . و اینکه این تاثیرات در کوتاه مدت است یا بلند مدتت و هزاران سوال بی پاسخ و اینکه مسئول مجوز دهی به تجهیزات نصب شده بر روی دکل ها سازمان تنظیم مقررات می باشد . تا کنون هیچ سازمانی مستقیما  و به تنهایی متولی پیگیری قوانینی مربوط به دکل ها نمی باشد . اما براساس مصوبه شوراي اسلامي شهر تهران براي نصب هرگونه دكل، آنتن و ايستگاه‌هاي راديويي در اماكن خصوصي و دولتي بايد از طريق شهرداري تهران مجوز صادر شود.

نصب هر دكل مخابراتي و ارتباطي منوط به رعايت الزامات شهري، انجام هماهنگي‌هاي لازم و اخذ مجوز طبق فرايند لازم از «شركت ارتباط مشترك شهر» است.

انواع دکل پشت بامی

اصلي‌ترين نوع دكل‌هاي نصب‌شده در پايتخت از دكل خود ايستا چندپايه ICB، چندپايه لتيس، خودايستا چندپايه RDS، خود ايستا چندپايه NB، دکل خودايستا دکل منوپل و دكل مهاري هستند كه همگي از نوع زميني محسوب مي‌شوند.

دكل‌هاي وال ساپورت، مهاري پشت‌بامي، پلت فرم، دكل پل پشت‌بامي و ديواري، دكل‌هاي هوايي محسوب مي‌شوند. دكل‌هاي هوايي پوشش‌دهي بهتري نسب به ساير دكل‌ها دارند.

با توجه به نوع دكل پيكو و ماكرو و ميكرو، شعاع پوششي هر دكل متغير است. اين متغيرها تابع شرايط توپوگرافي، تعداد كاربران، تجهيزات پايگاه، تراكم جمعيتي و نوع منطقه از لحاظ كاربري ساختمان‌ها اعم از تجاري، ‌اداري و مسكوني متغير است.

دکل هوایی

دکل هوایی

دكل‌هاي ميكرو از صفرتا 100متر و ماكرو از صفرتا 5كيلومتر قابليت پوشش‌دهي براي استفاده در طراحي شبكه مخابراتي را دارند و نبايد دكل‌ها رديف به رديف كنار هم باشند.

اعلام فاصله استاندارد دكل‌هاي مخابراتي از خانه‌هاي مسكوني و سلامت آنها را سازمان انرژي اتمي برعهده دارد و نظارت مي‌كند.

منطقه 3تهران با بيش از 1500دكل بيشترين دكل مخابراتي را دارد. خيابان‌هاي وليعصر و نلسون ماندلا و حوالي چهارراه جهان كودك، بيش از محله‌هاي ديگر دكل مخابراتي دارند.

شرکت towerco با سالها سابقه در تولید دکل مهاری ، دکل خودایستا و دکل منوپل آماده مشاوره و همکاری با تمامی سازمان ها و ارگانها در این زمینه می باشد .

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط