میله برقگیر چیست؟

میله های برقگیر باید در بلندترین نقاط ساختمان بنحوی قرار گیرند که گوشه های ساختمان بکلی محافظت شوند . در اینحالت بر اساس ارتفاع نوک برقگیر ، شعاع حفاظتی در پای ساختمان را نتیجه می دهد .
میله برقگیر میله‌ فلزی است  که در بالای ساختمانها یا در پستهای فشار قوی نصب می‌شود تا با برخورد صاعقه با این میله‌ها از برخورد مستقیم صاعقه به تجهیز جلوگیری شود.

تاریخچه ی برقگیر در سیستم های انتقال برق به اواسط قرن 18 میلادی بر می گردد. حفاظت از خطوط تلگراف باعث تولید اولین وسیله شکاف دار شد که “برقگیر “  یا میله برقگیر نامیده شد. تا سال 1890 برقگیر های موجود برای حفاظت از خطوط تلگراف بودند اما با افزایش خطوط برق، نیاز به برقگیر برای حفاظت این نوع خطوط در برابر صاعقه حس شد.

تفاوتی اساسی که بین خطوط تلگراف و خطوط برق وجود دارد این است که آنها مانند خطوط برق کاملاً برقدار نیستند و این مسئله باعث شد مهندسان سیستم های قدرت متوجه شوند که فاصله بین میله ها در برقگیرهای خطوط تلگراف برای توقف جریان حاصل از جرقه با قدرت بیش از 60 هرتز، که بعد از صاعقه ایجاد می شود کافی نیست.

میله برقگیر

میله برقگیر

انواع برقگير :

برقگیرها نسبت به سایر وسایل حفاظتی بهترین حفاظت را انجام می دهند و بیشترین مقدار حذف امواج گذرا را فراهم می کنند. برقگیرها به صورت موازی با وسیله تحت حفاظت یا بین فاز و زمین قرار می گیرند و انرژی موج اضافه ولتاژ به وسیله برقگیر به زمین منتقل می شوند.

از معايب اصلی برقگير ميله ای، عدم توانايی در خاموش نمودن  جرقه است و هنگامی که بر اثر صاعقه جرقه زده شد، اين جرقه باقی خواهد ماند تا زمانی که دستگاه بدون برق گردد. در نتيجه پس از هر بار جرقه، بايستی شبکه بی برق شده مجدداً برقدار گردد. به طور کلی معايب اين نوع برقگيرها در برابر تنها مزيت آنها يعنی ارزان بودنشان بخاطر سادگی ساختار آن، خيلی زياد بوده و شامل موارد زير می باشد:

میله برقگیر

میله برقگیر

1. تداوم عبور جريان به زمين حتی پس از حذف اضافه ولتاژ ( در نتيجه باعث عمل کردن وسايل حفاظتی و ايجاد وقفه در سيستم می شود) .

2. ايجاد  موج بريده شده که می تواند سيم پيچی دستگاه ها ( ترانسفورماتورها ) را تهديد کند .

3. افت شديد ولتاژ به خاطر اتصال کوتاه شدن فاز در لحظه عبور جريان از جرقه گير.

4. تحت تاثير قرار گرفتن عملکرد آن با شکل موج اضافه ولتاژ و همچنين شرايط محيطی ( فشار ، آلودگی ، رطوبت ، … )

5. دارای تاخير زمانی متناسب با اضافه ولتاژ ( عملکرد نامناسب در برابر اضافه ولتاژهاي با پيشانی تند مثل صاعقه) .

6. پراکندگی زياد ولتاژ جرقه ( بيش از 40%) .

 

برای اطلاع از قیمت انواع دکل ها و محصولات و خدمات شرکت تاورکو می توانید با مشاورین فروش ما تماس حاصل نمایید تا به صورت کامل در رابطه با قیمت برقگیر به شما مشتریان عزیز مشاوره دهند و از قیمت روز مطلع شوید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط