نصاب دکل مهاری به چه کسی گفته میشود ؟

در ساده ترین تعریف این عنوان می توان گفت . نصاب دکل مهاری به کسی می گویند . که سکشن های دکل را بر روی یک دیگر قرار میدهد . و با اتصالات و متعلقات دکل مهاری ، و انجام برخی اموربا استانداردهای نصب دکل  منتج به نصب دکل مهاری میشود . اما بهتر است در این مقاله با ریزه کاری ها و دانشی که یک نصاب دکل هنگام نصب دکل مهاری باید داشته باشد . آشنا شوید . ما برای شما از استاندارد های نصب دکل توسط نصاب دکل و فعالیت های او برای شما خواهیم گفت . در انتها نیز به پشتیبانی و نگهداری دکل توسط تاورکو میپردازیم .

 

نصاب دکل

نصاب دکل

مراحل نصب دکل مهاری

به طور تیتر وار و خلاصه مرور میکنیم که برای نصب دکل مهاری ، پیش از هر جیزی نیاز به یک فونداسیون دکل داریم . که بیس دکل بر روی آن قرار میگیرد . تا در ادامه سکشن های دکل به ترتیب بر روی یکدیگر قرار بگیرند . سپس با متعلقات و پیچ و مهره و جوشکاری مستحکم میشوند . تا در انتها با کمک سیم مهار ، مهار میشوند .

ولی آنچه که در اینجا به اختصار خواندید شامل استاندارد های نصب دکل و قوانین بسیار مهمی میباشد . که عدم رعایت آن ها منجر به سقوط دکل و خسارات جبران ناپذیری میشود . پس در ادامه بخوانید که یک نصاب دکل چه استاندارد های نصب دکل ی را باید رعایت کند .

استاندارد های نصب دکل مهاری

جوشکاری دکل مهاری :

پایه عصایی

چنانچه در محل نصب تیرآهن مناسب جهت جوشکاری دکل مهاری موجود نباشد . نصاب دکل مهاری ناچار است کف محل نصب را بکند . تا به تیر آهن مناسب برسد . سپس بعد از جوشکاری و رنگ آمیزی آن نقطه مجددا با سیمان و مصالح به ترمیم نقطه میپردازد . و پس از آن با ایزوگام کف محل مانع از نفوذ آب و رطوبت میشود .

پایه دکل :

چنانچه دکل مهاری ما دارای ارتفاعی بیشتر از 12 متر باشد . نصاب دکل موظف است . پایه دکل را در محلی بسیار مناسب با توجه به دانش فنی و تجربه خویش تراز کند . و با یک جوشکاری اصولی آماده نصب کند .

 

نصب دکل مهاری

نصب دکل مهاری

عصایی :

برای اماکنی که هنگام نصب دکل مهاری ، نصاب دکل از روش سوراخکاری استفاده میکند . باید از عصایی گالوانیزه شده استفاده کند . همچنین برای مواردی که از روش جوشکاری با فلز استفاده میکند . باید عصایی بدون گالوانیزه را به کار ببرد . یا با مبلگرد و یک ورق سوراخ شده استفاده کند . زمانی که نصاب دکل از عصایی گالوانیزه شده استفاده میکند .

جهت جوشکاری می بایست به اندازه یک میلیمتر از سطح مهارکش با دستگاه سنگ زن سایش ایجاد کند . و در مرحله بعد از جوشکاری مجددا سنگ بزند و سپس دوباره جوشکاری را انجام دهد .

جوشکاری : 

نصاب دکل میبایست برای جوشکاری هر عصایی حداقل 2 پالس جوش استفاده کند . پس از پالس اول می بایست محل جوشکاری را سنگ بزند و دوباره پالس دوم جوشکاری را انجام دهد . و در نهایت با فشار میله عصایی را تست کند .

تست جوش و رنگ : 

تمام سطوحی که در دکل مهاری توسط نصاب دکل جوشکاری شده اند می بایست مورد تست محکم بودن جوش قرار گیرند . همچنین در دکل های مرتفع بعد از تست جوش توسط نصاب با اسپری تست جوش و یا دستگاه الکترو مغناطیستست جوش . می بایست با ضد رنگ کاملا پوششیده شوند . این کار مانع از زنگ زدگی و پوسیدگی سطح می شود .

مهارکش : 

متناسب با متراژ دکل باید مهارکش مناسب استفاده گردد .
مهارکش دکل مهاری

مهارکش دکل مهاری

هلالی : 

نصاب دکل برای جلوگیری از سابیده شدن سیم بکسل در دو طرف باید از هلالی مناسب استفاده نماید . و سیم بکسل را باید در مواقع قلاب شدن از روی هلالی عبوردهد .

سیم مهار : 

نصاب باید از سیم مهار یا همان بکسل جنس خشک استفاده کند و از مدل کنفی استفاده نکند . و این موضوع به علت انعطاف کمتر سیم مهار جنس خشک و حرکت کمتر دکل می باشد. البته بعد از نصب سیم مهارها باید در حد چند سانتی متر امکان انعطاف داشته باشد. و دکل نباید تحت فشار شدیدی قرار بگیرد.

پایه دکل : 

یکی از مهمترین وظایف نصاب دکل مهاری این است که پایه دکل را حتما قبل از قرار گیری با تراز تست کند . و درصورت تراز نبودن جای پایه با قرار دادن صفحه و یا میلگرد زیر پایه موجب ترازشدن آن شود. و برای دکل های بالای ارتفاع ۱۵ متر با سیمان فونداسیون شده و بعد ایزوگام میگردد.

تست دکل : 

بعد از اجرای دکل یک نفر مسئول فنی یا همان نصاب دکل مهاری از دکل بازدید میکند و از تراز بودن دکل و محکم بودن مهاری ها با تست فشار و یا چکش اطمینان حاصل می نماید . البته در این مرحله با تراز ناظر روی دکل رفته و قسمت های مختلف دکل را از لحاظ تراز بودن مورد آزمایش قرار می دهد.
تمام این موارد باید با دقت بسیار انجام شود . تا خدای نکرده حوادث جبران ناپذیری رخ ندهد . هرچند که نصب صحیح یک دکل مهاری اولین قدم میباشد . و حتما باید در دوره های شش ماهه حداقل یک بازدید کارشناسانه انجام گیرد . و بهتر است صاحب امتیاز دکل مهاری با شرکت های ارائه دهنده خدمات پشتیبانی و نگهداری دکل  مانند TOWERCO جهت حفاظت و یا تعمیر دکل مهاری خود قراردادی عقد نمایند .
نصب دکل

نصب دکل

پشتیبانی و نگهداری دکل 

شرکت تاورکو طی یک طرح فوق العاده و مقرون به صرفع اقدام به ارائه خدمات پشتیبانی و نگهداری دکل های مخابراتی به صورت یکسال رایگان و دوسال تحت قرارداد نموده است . شما میتوانید با تماس با کارشناسان فنی شرکت از جزییات این طرح با خبر شوید . همچنین خدماتی همچون نصب دکل و یا حتی پیاده سازی دکل ، توسط نصاب دکل های مجرب و حرفه ای تاورکو صورت می پذیرد .

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط