نصب دکل مهاری چیست ؟

یک مصرف کننده یا مشتری دکل بعد از خرید دکل مهاری از تولید کننده دکل . مسلما به جهت استفاده از دکل می بایست دکل مهاری را در فضایی بر روی فونداسیون دکل برپا کند . تا بتواند با نصب تجهیزات رادیویی و مخابراتی بر روی دکل . به هدف خود که همان برقراری لینک وایرلس می باشد . برسد . برای رسیدن به این مهم ، سکشن های دکل مهاری توسط نصاب دکل مهاری به صورت تک به تک بر روی هم سوار شده . و سپس با سیم مهار ، مهار میشوند . به مجموع این فرآیند نصب دکل مهاری میگویند .

نصب سکشن دکل مهاری دارای مراحلی است که برخی از آن به عهده نصاب دکل می باشد و برخی جدا از وظایف یک نصاب دکل می باشد . در این مقاله سعی داریم شما را با مراحل برپایی دکل مهاری آشنا کنیم . با ما همراه باشید .

 

نصب دکل مهاری

نصب دکل مهاری

 

مراحل نصب دکل مهاری

ساخت فونداسیون :

قبل از هرکاری برای نصب دکل مهاری باید یک پی یا فنداسیون آماده باشد . از آنجا که نصب سکشن دکل مهاری به دو صورت زمینی و پشت بامی معمولا صورت میگیرد . دکل های که روی زمین نصب میگردد. مسلما با ساخت فونداسیون مستحکمی با مصالح بتون نصب میگردند . اما در مورد دکل های پشت بامی به دلیل اینکه ساخت فونداسیون با بتن و یا گود برداری برای پی ریزی فونداسیون میسر نمی باشد . معمولا با جوشکاری و ترفندهای فنی یک پی یا به اصطلاح فونداسیون برای برپایی دکل مهیا میشود.

به هر حال قبل از نصب دکل مهاری و همچنین به جهت نصب دکل خودایستا و یا دکل منوپل می بایست یک زیر سازی حرفه ای با توجه به وزن دکل ، متعلقات دکل و بار تجهیزات نصب شده بر روی دکل و همچنین سرعت باد منطقه ساخته شود . این مرحله کار جدا از وظایف نصاب دکل می باشد . وباید فردی متخصص در این زمینه به صورت فنی این فونداسیون را طراحی و بسازد .

 

فونداسیون دکل

فونداسیون دکل

نصب سکشن های دکل مهاری :

پس از ساخت فونداسیون دکل و جایگذاری بیس دکل . نصاب دکل سکشن ها را که هر کدام به طول سه متر میباشند به صورت عمودی بر روی هم قرار میدهد . به این روش که اولین سکشن دکل بر روی بیس دکل قرار می گیرد . و سکشن دوم از محل طلاقی لوله های سکشن روی سکشن قبلی قرار میگیرد و به وسیله پیچ و مهره که جای آنها قبلا در کارخانه تولید دکل توسط شابلون بسیار دقیق جاگذاری شده اند . به یکدیگر متصل میشوند .

این مرحله تا اخرین سکشن دکل توسط نصاب دکل ادامه پیدا میکند . گاها برای دکل های با ارتفاع بسیار زیاد سکشن های انتهای و آخری به کمک جرثقیل و در مواردی بسیار نادر با هلیکوپتر با بالای دکل برده میشود . تا نصاب دکل که در ارتفاع دکل خود را با کمربند دکل سیو کرده است . به سکشن های نهایی دسترسی پیدا کند و همان مراحل قبلی را اجرا کند .

در سکشن های پایین تر. معمولا خود نصاب دکل سکشن را به کمربند دکل خود وصل میکند. و با بالا رفتن از دکل سکشن را با خود بالا می برد . که کاریست بسیار سخت ، طاقت فرسا و خطرناک .

مهار دکل مهاری :

یکی از اصولی ترین و حرفه ای ترین مراحل نصب دکل ، مهار دکل می باشد . این مرحله علاوه بر نیاز فنی و تجربی نصاب دکل ، به اصول و مبنای علمی و محاسبات نیاز دارد . در ابتدا شرح داده میشود که مهار دکل به این معنی باشد . که دکل مهاری توسط سیم های مهاری یا همان سیم مهار از سه جهت یا چهار جهت ( بسته به نوع دکل که مهاری سه وجهی است یا دکل مهاری چهار وجهی ) به زمین متصل میشوند .

 

انواع مهار دکل :

و اما آنچه گفته شد کلیت کار بود . در ابتدا بایست بدانید سیم مهار از سمت دکل بعد از هر دو سکشن یک سیم مهار توسط متعلقات دکل به دکل وصل میشود . در اصل هر 6 متر از ارتفاع دکل یک سیم مهار به دکل متصل میشود .  این نوع مهار ، اصطلاحا 6 متر مهار بین نصابان دکل معروف می باشد . نوع دیگر مهار دکل در نصب دکل 9 متر مهار معروف میباشد . که با توضیحات فوق می باشد . با این تفاوت که هر 9 متر ارتفاع از دکل یک سیم مهار به دکل متصل میشود . یا همان هر 3 سکشن یک مهار .

و اما نکته دیگر ، در مهار دکل نقطه اتصال سیم مهار به زمین و چگونگی محاسبه این نقطه می باشد . دستیابی به این نقطه و فاصله نیازمند محاسبات دقیق و مهندسی می باشد . که شامل بار دکل . یعنی وزن تجهیزات رادیویی و مخابراتی نصب شده بر رو دکل.  و همچنین سرعت باد منطقه می باشد . و حتی نوع فونداسیون و جنس زمین محل نصب . اما آنچه عامیانه بین نصاب دکل های وطنی عرف می باشد .

محاسبه این فاصله بر اساس قانون یک سوم ارتفاع دکل است . یعنی برای یک دکل 30 متری . فاصله در نظر گرفته شده برای نقطه ای که سیم مهار بر روی زمین قرار بگیرد 10 متر می باشد .

متعلقات دکل مهاری

متعلقات دکل مهاری

متعلقات دکل مهاری برای نصب دکل :

برای نصب یک دکل مهاری به متعلقات متعددی نیاز است که در اینجا صرفا جهت آشنایی شما علاقه مندان به صورت تیتر وار اشاره ای میشود :

سیم مهار یا همان سیم بکسل ، مهارکش ، گوشواره ، کرپی ، انکربورد ، میل مهار ، پیچ و مهره ، بیس دکل ، تاج دکل ، صفحه تعادل به صورت صفحه تعادل معمولی و یا صفحه تعادل دوبل . استفاده از صفحه تعادل دوبل در نصب مهاری باعث میشود فشار کمتری به پیچ و صفحه وارد شود زیرا فشار تقسیم بر دو صفحه میشود .

و کمر بند دکل که شاید پاسخ سوال برخی باشد . که سیم مهار توسط چه چیزی به سکشن دکل مهاری متصل میشود ؟ پاسخ این سوال کمربند دکل است . که یک تسمه فلزی گالوانیزه که بر روی سکشن دکل مهاری نصب شده . و نقطه اتصال سیم مهار به بدنه دکل می باشد .

نصب دکل توسط نصابان تاورکو :

شرکت تاورکو با سالها تجربه در صنعت دکل از تولید دکل مهاری تا فروش دکل . دارای تیم فنی ، مجرب و بسیار حرفه ای در زمینه نصب انواع دکل می باشد . تاورکو می تواند همزمان در چنیدن نقطه از کشور تیم های حرفه ای ارسال نماید . که با رعایت اصول حرفه ای نصب . در سریعترین زمان ممکن دکل شما را به بهره برداری برسانند . جهت دریافت مشاوره و قیمت دکل و نصب با مشاورین و کارشناسان ما تماس حاصل نمایید .

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط