نظارت بر دکل های مخابراتی 

در سطح شهر دکل های مخابراتی ( دکل خودایستا ، دکل مهاری ، دکل منوپل ) به منظور خدمات رسانی اپراتور های اینترنت و موبایل رشد قارچ گونه ای داشته اند . اما حتما هر صنعت و تکنولوژی با توجه پیشرفت و فراگیر شدنش ، نیازمند قوانین و نظارت های خاص خود می باشد . تا این خدمت رسانی بهتر صورت گیرد . صنعت دکل های مخابراتی و دکل موبایل و اینترنت نیز فارغ از این اصل نمی باشد . و حتما سازمان و یا متولی باید با نظارت بر دکل های مخابراتی و چگونگی نصب دکل نظم و سیستم این فرایند را در دست بگیرد . در این مقاله سعی مکنیم تا حدودی به واکاوی قوانین نظارت بر دکل های مخابراتی و شرایط نصب و مکان آنها بپردازیم .

 

نظارت بر دکل های مخابراتی

نظارت بر دکل های مخابراتی

نظارت بر نصب دکل‌های موبایل

به نظر شما اصلا نظارت بر نصب دکل‌های موبایل در حیاط یا پشت بام منازل وجود دارد؟

آیا اپراتورها و پیمانکاران آنها با دورزدن قانون و بدون گرفتن مجوز از وزارت بهداشت و با پرداخت مبالغ هنگفت مالکان ساختمان ها را برای اجاره دادن پشت بام برای نصب سایت، تطمیع می‌کنند؟

باید دید در قانون مصوب کشور در این باره آیا تمهیداتی پیش بینی شده است یا خیر . و اگر قوانینی برای نظارت بر دکل های مخابراتی وجود دارد . متصدی نظارت بر آن کدام اراگان و یا سازمان می باشد . با ما همراه باشید در ادامه این مطلب تا بیشتر در باره این موضوع بگوییم .

قوانین نظارت بر دکل های مخابراتی 

آنچه که در قانون آمده میگوید طبق قانون حفاظت در برابر اشعه مصوب سال ۱۳۶۸ مجلس شورای  اسلامی، دستورالعمل اجرایی این قانون مصوب ۱۳۸۶ هیئت وزیران و استاندارد ملی ایران با عنوان حدود پرتوگیری غیر یونیزان – کد ۸۵۶۷، تهیه شده توسط سازمان ملی استاندارد ایران، دفتر حفاظت در برابر اشعه سازمان انرژی اتمی ایران به عنوان واحد قانونی نظارت بر ایمنی تشعشع ناشی از تمام منابع و آنتن های تولید کننده امواج الکترومغناطیسی، تعیینگردیده نه وزارت بهداشت یا هر دستگاه دیگری در کشور.

 

بنابراین اپراتورهای ارائه دهنده خدمات ارتباطات بدون سیم مانند اپراتورهای موبایل همراه اول، ایرانسل، رایتل، مبین نت، شاتل، افرانت برای فعالیت و نصب و راه اندازی و بهره برداری از دکل های خود میبایست به جهت تشکیل شبکه دسترسی بیسیم مشترکین خود، ملزومم هستند با رعایت موازین و اصول قانونی مرتبط، پروانه اشتغال به کار و خدمات خود را از واحد قانونی دریافت کنند که به صورت دوره ای پس از احراز بقای شرایط عمومی و اختصاصی مربوطه، تمدید می شود.

 

دکل موبایل و دکل اینترنت

دکل موبایل و دکل اینترنت

متصدی شکایت از دکل های مخابراتی 

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی که طبق قانون به عنوان رگولاتوری مخابراتی کشور بر کسب و کار اپراتورها نظارت دارد، یک سامانه الکترونیکی در نشانی www.195.cra.ir ایجاد کرده است که همه شهروندان هر گونه نظر و شکایات خود را در این سایت منعکس می‌کنند و اپراتور ها موظف به انجام اقدام‌های فنی و پرتوسنجی‌های قانونی تحت امر و نظارت رگولاتور امور حفاظت در برابر اشعه سازمان انرژی اتمی ایران برای اطمینان از سطح امن تابش الکترومغناطیسی ناشی از سایت‌ها هستند.

سایت‌ها و دکل‌های موبایل عموماً در پشت بام منازل یا واحدهای اداری و تجاری شهری، در پارک ها ، دیوارها، خیابان‌ها، چهارراه ها، جاده‌ها و نزدیک به جاده‌ها و قطارهای بین شهری  نصب می شوند و نصب سایت روی پشت بام منازل، با توجه به اینکه هیچ گونه خطر پرتوگیری برای ساکنین در بر ندارد، یکی از روش های متداول در جهان است که برای توسعه سریع شبکه ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

امیدواریم تا حدودی برای شما روشن شده باشد که اولا دکل های مخابراتی مانند ( دکل خودایستا ، دکل مهاری ، دکل منوپل ) که به منظور خدمت رسانی اگراتور های موبایل و اینترنت ( دکل موبایل و دکل اینترنت ) در سطح شهر نصب میشوند خطرات مستقیمی ندارند زیرا از فیلد های مختلفی برای گرفتن مجوز نصب دکل عبور میکنند . ثانیا در صورت داشتن هرگونه شکایت به هر دلیلی قوانین مصوب و متصدی معینی برای رسیدگی به شکایات در این زمینه در قانون پیش بینی شده است .

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط