گالوانیزه دکل مهاری چیست و چگونه انجام میگیرد ؟

امروزه تولید کنندگان دکل مهاری ، دکل های خود را به منظور کیفیت و ماندگاری بالاتر . به صورت گالوانیزه ارائه میدهند . اما معنی و مفهوم گالوانیزه چیست ؟ در این مطلب قصد داریم تا مراحل این عملیات را برای شما توضیح دهیم . گالوانیزه فرایندی شیمیایی می باشد که بر روی فلز آهن صورت میگیرد . تا این فلز در برابر رطوبت و خوردگی ، بنا به دلابل مختلف از مقاومت و ماندگاری بالاتری برخوردار شود .

این توضیحی ساده و مختصر از فعالیت گالوانیزه بود . اما در ادامه شما را به صورت تخصصی و حرفه ای تر با مراحل گالوانیزه دکل مهاری و هرنوع دکل دیگری از جمله خودایستا و یا منوپل آشنا می کنیم .

مراحل فرآیند گالوانیزه گرم:

شکل زیر، چارت فرآیند گالوانیزه گرم را به دو روش تر و خشک، نمایش می دهد.

 

مراحل گالوانیزه تر و خشک

مراحل گالوانیزه گرم و سرد

 

 

گالوانیزه گرم

گالوانیزه گرم

 

و اما در ادامه بیشتر با با مراحل عملیات گالوانیزه گرم و جزئیات آن آشنا خواهید شد : 

تکنیک گالوانیزه گرم شامل 3 نوبت  می شود که عبارتند از: آماده سازی سطحی، گالوانیزه گرم و بازرسی کیفی. در گالوانیزه گرم قطعات رزوه‌دار، پس از عملیات گالوانیزه گرم، یک مرحله سانتریفوژ نیز انجام می گیرد تا مذاب اضافی از محل رزوه ها بیرون بیاید . جزئیات اجرایی هر یک از این سلسله مراتب با رجوع به استانداردهای بین المللی گالوانیزه گرم قطعات آهنی و فولادی، که توسط شرکت ASTM آمریکا هر سال جمع آوری میشود ، انتخاب میگردد. تصویرزیر مراحل آماده سازی و گالوانیزه گرم قطعات فولادی را به نمایش میگذارد .

 

گالوانیزه گرم قطعات فولادی: (a) بدون نیاز به سانتریفوژ و (b) با سانتریفوژ

گالوانیزه گرم قطعات فولادی: (a) بدون نیاز به سانتریفوژ و (b) با سانتریفوژ

 

برای شروع کار، قطعه های فلزی یا همان سکشن دکل با یک سری قلاب به آویزهای مخصوص وصل میشود و به محل عملیات میروند. قطعه های کوچک و رزوه دار که باید بعد از گالوانیزه گرم تحت عملیات سانتریفوژ قرار بگیرند در داخل سبد گذاشته میشوند. اگرقطعه فلزی با رنگ های روغنی بوده یا طی یک عملیات قبلی مانند نورد، خمکاری، یا سوراخکاری سطح آن به روغن های روانساز یا پوسته های نوردی آغشته شده باشد، باید اول با یک عملیات تمیزکاری مکانیکی، مانند بلاست، تمیز شوند  و بعد از آن به بخش تمیزکاری اصلی ارسال گردد .

1-  آماده سازی سطحی

آماده سازی سطحی اولین و ضروری ترین مرحله عملیات گالوانیزه گرم بر روی دکل می باشد. بدون تمیزکاری سطحی مناسب، واکنش های لازم میان سطح فولاد و روی مذاب رخ نمی دهد که نتیجه آن تشکیل یک پوشش غیر پیوسته و مردود شدن گالوانیزه خواهد بود.
فرایند آماده سازی سطحی شامل چربی گیری، اسیدشویی وفلاکس زنی است.
 میکروساختار مقطع یک پوشش گالوانیزه گرم

میکروساختار مقطع یک پوشش گالوانیزه گرم

1-1 چربی گیری

در زمان عملیات  چربی گیری قلیایی، که متداول ترین و مژثرترین نوع چربی گیری میباشد، سکشن دکل مهاری یا هر نوع دکل دیگری  در داخل یک حمام حاوی محلول قلیایی داغ در دمای 70 تا 90ºC، غوطه ور می شود. این فرایند، ذرات خاک، اثرات رنگ، چربی، روغن، و سایر آلودگی های اورگانیک را از سطح فلز پاک می کند. زمان غوطه وری به میزان آلودگی سطح بستگی دارد، اما به طور معمول بین 5 تا 15 دقیقه غوطه وری در محلول کافیست. بعلاوه، هم زدن آرام محلول تمیزکننده در حین غوطه وری تأثیر مطلوبی بر بازدهی بیشتر فرایند تمیزکاری خواهد داشت.
سایر آلودگی های سطحی، مانند رنگ های روغنی، پوسته های نوردی و سرباره های حاصل از جوشکاری، در این مرحله از سطح پاک نمی شوند و باید قبل از ارسال قطعه برای گالوانیزه با بکارگیری رنگبرهای خاص یا یک فرایند مکانیکی، مانند سندبلاست، زدوده شوند. پس از پایان فرایند چربی گیری، قطعه در آب شسته می شود.

1-2 اسیدشویی

مرحله دوم آماده سازی سطحی، فرایند اسیدشویی است که طی آن دکل مخابراتی در محلولی از اسید هیدروکلریک در دمای محیط  غوطه ور شده تا زنگ زدگی و پوسته های اکسید آهن از سطح فولاد پاک گردند. غلظت اسید بسته به درجه آلودگی های اکسیدی روی سطح سکشن بستگی دارد ، اما محلولی حاوی حدود 10 تا 20 درصد حجمی اسید عموماً مناسب است. با توجه به اینکه خطر خورده شدن سطح فلز و تخریب زودهنگام وان اسیدشویی وجود دارد، یک اینهیبیتور نیز به محلول اضافه می شود تا خطر خوردگی سکشن های دکل مهاری در هنگام گالوانیزه دکل و دیواره وان به حداقل برسد. پس از فرایند اسیدشویی نیز سکشن دکل باید در حمام آب شسته شود.
توجه کنید که اکسیدها و زنگ زدگی شدید سطح که با اسیدشویی تمیز نمی گردند داخل حمام گالوانیزه میشوند و میزان تولید سرباره و خاک روی را افزایش می دهند که همین امر باعث بالا رفتن مصرف روی و کاهش بازدهی فرایند گالوانیزه می شود و بر کیفیت پوشش گالوانیزه نیز تأثیر منفی می گذارد.

1-3 فلاکس زنی

در مرحله فلاکس زنی، سکشن دکل مهاری اسیدشویی شده در یک محلول حاوی کلرید آمونیوم-کلرید روی با نسبت وزنی مناسب غوطه ور می شود. این فرایند تمامی اکسیدهای باقی مانده را از سطح فولاد جدا نموده و یک پوشش محافظ نازک روی سطح تشکیل می دهد که از اکسید شدن مجدد فولاد قبل از گالوانیزه جلوگیری می کند و زمینه واکنش دهی آهن و مذاب روی حین گالوانیزه را فراهم می آورد. فلاکس زنی، یک مرحله اجباری و ممهم  در آماده سازی قطعه بوده و قطعه ای که فلاکس نداشته باشد، گالوانیزه نمیشود. قطعه پس از اعمال فلاکس در دمای حداکثر 80ºC خشک می گردد .

2- گالوانیزه گرم

پس از آماده سازی سطحی، قطعه تمیز به وان گالوانیزه فرستاده میشود و در حمام روی مذاب غوطه ور می‌شود. دمای مذاب روی معمولاً حدود 450ºC نگهداشته می گردد، که حدود 30ºC از نقطه ذوب روی بالاتر می باشد . سیالیت روی مذاب در این دما بالا بوده و چسبندگی بهتری با سطح فولاد برقرار می شود. پس از اتمام فرایند گالوانیزه گرم، محصولات پوشش داده شده از حمام خارج شده و روی اضافی با چکاندن و لرزاندن قطعه شره گیری می گردد. نمونه‌ای از یک عملیات غوطه وری در حمام مذابرا درتصویر زیر خواهید دید.

غوطه وری سکشن دکل در حمام مذاب گالوانیزه گرم

غوطه وری سکشن دکل در حمام مذاب گالوانیزه گرم

3- کنترل کیفی

بعد از اینکه قطعات گالوانیزه شده تا دمای اتاق سرد شدند، روی جامد اضافی که با شره گیری اولیه جدا نشده و همچنان متصل به قطعه باقی مانده، به روش های مناسب مانند سوهانکاری دستی یا سنباده زنی برقی جدا می شود. نواحی گالوانیزه نشده و سایر عیوب احتمالی دیگر نیز مطابق با دستورالعمل استاندارد ASTM A780 اصلاح و ترمیم می شوند. چنانچه عیوب پوشش طبق الزامات استاندارد قابل اصلاح نباشد، مردود شده و باید مجدداً گالوانیزه شود.
پس از پایان عملیات گالوانیزه گرم، قطعات طبق دستورالعمل استاندارد ASTM A123 تحت عملیات بازرسی قرار می گیرند.
تاورکو پس از پایان مراحل گالوانیزه دکل در برخی موارد مانند سکشن های دکل های مهاری ، اقدام به تمیزکاری و پلیسه گیری از قطعات میکند . به این منظور که در سوراخ های جای پیچ و حفره های سکشن اگر زائده یا پلیسه ای موجود باشد ، با ابزار و وسایل مخصوص ، اقدام به رفع این موارد میکند . شما مشتریان عزیز چنانچه علاقه مند به مشاهده این فرایند نهایی در گالوانیزه دکل می باشید می توانید از اینجا به کانال آپارات ما مراجعه نمایید و فیلم این فرآیند را مشاهده کنید .

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط