آیا دکل وایرلس یا دکل اینترنت نیاز به مجوز دارد ؟

در جواب کوتاه و قاطه به این پرسش باید گفت آری !! طبق قوانین شهرسازی و زیباسازی شهر هر سازه ای در سطح شهر نیاز به اخذ مجوزهای مربوطه از سازمان های ذیربط دارد . دکل های اینترنت یا دکل وایرلس نیز نیازمند اخذ مجوزهای تحت عنوان مجوز دکل وایرلس یا اینترنت هستند . در این بین نوع دکل باعث ایجاد تفاوت نخواهد شد . به طور مثال تیپ دکل که شامل دکل مهاری یا خودایستا یا منوپل باشد و یا نوع کاربری دکل همچون دکل مخابراتی ، دکل پرچم ، دکل دوربین مداربسته و … تاثیری در روال اصلی و کلی اخذ مجوز دکل مخابراتی ندارد . ما به شما خواهیم گفت روال استاندارد سازی و الزامات مجوز دکل جهت دریافت و اخذ مجوز دکل اینترنت یا وایرلس چه خواهد بود.

 

روال اخذ مجوز دکل اینترنت

در ابتدا یادآور میشود که به کاربردن لفظ دکل اینترنت به این منظور نمیباشد که این مجوز مختص دکلی باشد که کاربری اینترنت داردد . بلکه شامل انواع دکل ها من جمله دکل مخابراتی میشود .

و اما الزامات جهت دریافت و اخذ مجوز به این صورت است که میبایست دکل اینترنت یا مخابراتی استاندارد سازی شود . در باره استاندارد سازی دکل مخابراتی جلوتر توضیحاتی خواهیم داد . اما به طور کلی آنالیز محاسبات دکل و تایید مقاومت دکل جزو اوامری است که منجر به دریافت مجوز دکل اینترنت میگردد . این خدمات را شرکت تاورکو توسط پرسنل مجرب و قنی با مهر تایید سازمان نظام مهندسی برای دکل های شما انجام میدهد .

 

متولی دریافت مجوز نصب دکل

به طور کلی شهرداری هر شهری مسئول مستقیم هر نوع ساخت و ساز و هرنوع مجوزی میباشد . و به طور مشخص شرکت ارتباط مشترک شهر در این مورد متولی مستقیم صدور مجوزها و همچنین تعریف ضوابط و دستورالعمل های نصب دکل های مخابراتی و حتی تایید مجوز نقشه ساخت دکل نیز میباشد . که با مراجعه به سایت این سازمان میتوانید از متن مصوبه ساماندهی دكل ها، آنتنها و ايستگاههاي ارتباط راديويي در شهر تهران و یا نحوه محاسبه عوارض صدور مجوز نصب و نظارت دوره ای بر دکل ها و آنتن ها و همچنین ضوابط نصب دکل و سایت و آنتن های مخابراتی آگاه شوید .

الزامات دریافت مجوز نصب دکل مخابراتی 

طبق مفاد ثبت شده در سامانه سازمان ارتباطات مشترک شهر ضوابط نصب آنتن و دکل در شهر تهران که لازمه اخذ مجوز دکل وایرلس نیز میباشد به شرح زیر میباشد :

مدل ارزیابی ، الزامات عمومی و شرایط مختصات صدور مجوز : 

مدل ارزیابی : 

ضوابط نصب سایت آنتن و دکل

ضوابط نصب سایت آنتن و دکل 

الزامات عمومی مجوز دکل : 

 1. رعایت قوانین شهرسازی 
 2. پیاده سازطی و تطبیق مفاهیم محیطی 
 3. درصورت انتخاب سایت پشت بامی ، سایت نباید فسوده باشد . همچنین ساختمان اداری و تجاری به مسکونی الویت دارد . 
 4. استفاده مشترک از سایت بین اپراتورها 
 5. دکل و تجهیزات به گونه ای نصب شوند که در برابر حوادثی چون زلزله و طوفان مانع از ایجاد حادثه شود .
 6. محسبات مقاومت سازه قبل از نصب دکل به منظور تعیین میزان مقاومت در برابر نیرو های وارده با سختمان 
 7. رعایت استاندارد ملی مباحث ششم ، هفتم ، نهم و دهم در مورد فونداسیون دکل 
 8. تجهیزات سایت باید در مکان پوششی مستقر گردند . 
 9. سیستم برقگیر و صاعقه گیر برای مواجه با برخورد صاعقه به دکل 
 10. جلوگیری از افزودن المان و عناصر اضافی به دکل 
 11. مخفی کردن کابل ها از دید و نما 
 12. عدم وجود سیم خاردارد یا نردبان غیر ایمنی و بدون محافظ اطراف دکل 
 13. رعایت ضوابط زیبا سازی شهری و رعایت حقوق شهروندی که شامل مواردی همچون عدم نصب دکل در محیط های تاریخی ، میادین و … میباشد . همچنین استفاده از اجناس مرغبو و با کیفیت در تولید دکل . 
 14. دیدگاه شهر سازی در طراحی به عنوان مثال استفاده از تجهیزات با ابعاد کوچک 
 15. رعایت استاندارد های بهداشت الکترو مغناطیسی 
 16. نصب تابلو مشخصات فنی بر روی دکل 
 17. بیمه کامل ناشی از تمامی خطرات و مسئولیت های مدنی 
 18. مکان یابی سایت های زمینی با توجه به محل های کم رفت و آمد 

 

استاندارد سازی دکل وایرلس

استاندارد سازی دکل وایرلس

مشاوره تاورکو در زمینه اخذ مجوز های دکل های مخابراتی 

شرکت تاورکو با توجه به سابقه کاری در زمینه دکل و داشتن مهندسین مجرب در این زمینه میتواند به صورت مشاور شما از صفر تا صد استاندارد سازی دکل و سایت شما را به عهده بگیرد . همچنین به عنوان مجری نیز در مواردی که نیاز به عملیات اجرایی میباشد به توجه به پرسنل فنی در این زمینه عهده دار رفع تمامی موارد در راستای اخذ مجوز باشد . میتوانید این مهم را به مهندسین مجموعه تاورکو بسپارید تا در کوتاه ترین زمان ممکن تمام اصول استاندارد سازی دکل و سایت شما صورت پذیرد . برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط